Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Niska kultura jazdy, czy ciągły pośpiech?

Wnioskiem do sądu zakończyła się wczorajsza interwencja policjantów z drogówki na krajowej szesnastce. Dwóch kierowców, nawzajem zarzucało sobie rażące łamanie przepisów ruchu drogowego. Kto ma rację, rozstrzygnie sąd.

Niska kultura jazdy, czy ciągły pośpiech?

Policjanci ruchu drogowego codziennie podejmują od kilkunastu do kilkudziesięciu interwencji drogowych reagując na wykroczenia, które popełniają kierowcy. W większości przypadków trudno stwierdzić czy jest to spowodowane niską kulturą kierujących czy też życiem w ciągłym pośpiechu. Jedno jest pewne, zawiść kierowców na drodze powoduje wiele zdarzeń drogowych, które bardzo często kończą się tragicznie. Najczęstszym wykroczeniem, zaraz po nadmiernej prędkości jest wyprzedzanie i omijanie w miejscu niedozwolonym bądź w nieodpowiedni sposób.

Dane statystyczne za 2013 i 2014r.

Nieprawidłowe wyprzedzanie i omijanie na przejściu dla pieszych za 2013r

Liczba wypadków z tego tytułu

Liczba osób zabitych

Liczba osób rannych

Liczba kolizji

55

1

58

20

Nieprawidłowe wyprzedzanie i omijanie na przejściu dla pieszych za 2014r.

Liczba wypadków z tego tytułu

Liczba osób zabitych

Liczba osób rannych

Liczba kolizji

54

5

50

23

Wzajemne obwinianie na k-16

Wczoraj policjanci z drogówki interweniowali na drodze k-16 przed Olsztynem, gdzie jeden z kierowców zgłosił rażące łamanie przepisów drogowych przez innego uczestnika ruchu. Funkcjonariusze zatrzymali obu kierowców do kontroli. W trakcie rozmowy, obaj panowie zarzucali sobie brak kultury w trakcie jazdy. Ponadto, kierowca samochodu marki renault w momencie, gdy był wyprzedzany, miał specjalnie przyspieszać, uniemożliwiając w ten sposób dokończenie manewru kierowcy forda. Swoim zachowaniem, zmusił innych kierowców do nagłego hamowania. Wykroczenie popełnił także kierowca forda, który podjął manewr wyprzedzania jadąc 130km/h w miejscu gdzie dozwolona jest jazda 90-tką. Kto ma rację, rozstrzygnie sąd.

Policjanci przypominają:

Wyprzedzanie, co powinienem zrobić?

Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:

1) ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;

2) kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;

3) kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 4, 5, 10 i 12.

Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony.

Ktoś mnie wyprzedza, czego mi nie wolno

Kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim zwiększania prędkości. Kierujący pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika jest obowiązany zjechać jak najbardziej na prawo w celu ułatwienia wyprzedzania. Za niezastosowanie się do powyższych zasad, kierowcy grożą 3 pkt. karne i mandat w wysokości 350zł.

Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:

1) przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;

2) na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;

3) na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

Zabrania się wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym.

Powrót na górę strony