Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Półmetek działań policji „ Bezpieczne Lato na Warmii i Mazurach”

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie prowadzą działania „Bezpieczne lato na Warmii i Mazurach”. Funkcjonariusze na drogach regionu sprawdzają stan techniczny autobusów i pojazdów, oraz sposób przewożenia dzieci i młodzieży. Kontrolują kąpieliska i są również zdania, że profilaktyki nigdy za dużo. W ramach działań prowadzą spotkania prewencyjno-kontrolne z dziećmi wypoczywającymi podczas wakacji w placówkach. Do tej pory policjanci nie odnotowali większych nieprawidłowości.

Przez cały lipiec służbę na drogach naszego miasta i powiatu pełniło ponad 2,5 tyś. policjantów –prawie pół tysiąca z nich to policjanci drogówki. Policjanci w ciągu miesiąca skontrolowali ponad 3 tyś. pojazdów w tym 81 autobusów, 26 motocykli i 53 rowerów. Dużą uwagę policyjne patrole skupiają również nad przestrzeganiem przepisów ruchu drogowego przez osoby piesze. Funkcjonariusze przypominają o obowiązkowych elementach odblaskowych, podczas poruszania się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Dla blisko 1300 uczestników ruchu drogowego kontrole zakończyły otrzymaniem mandatu. Policjanci zastosowali także ponad 750 pouczeń. Blisko 70-ciu kierowcom policjanci zatrzymali uprawnienia do kierowania za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym.

Z dróg wyeliminowanych zostało 55 uczestników ruchu drogowego, którzy postanowili wsiąść za kierownicę na tzw. „podwójnym gazie”.

Podczas kontroli stanu technicznego, dalej nie pojechało 233 pojazdów z powodu zatrzymanych dowodów rejestracyjnych

Funkcjonariusze, oprócz działań na drogach, w miejscach wypoczynku spotykają się z grupami dorosłych, dzieci i młodzieży promując bezpieczne zachowania skutkujące bezpieczeństwem.

Policjanci Wydziału Prewencji i Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Olsztynie poprowadzili zajęcia dotyczące bezpieczeństwa, organizowane przez Grupę Olsztyńska Szkoła Biznesu s.c. podczas cyklu spotkań o charakterze integracyjno – edukacyjnym w formie pikników dla rodzin wielodzietnych, uczestników projektu „Schematom Stop!”.

Funkcjonariusze i pracownicy Wydziału Prewencji KMP w Olsztynie w ramach współpracy z przedstawicielami olsztyńskiego Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olsztynie spotykali się z dziećmi z olsztyńskich szkół podstawowych oraz uczestnikami form wypoczynku organizowanych przez osiedlowe domy kultury („Na górce”, „Akant”, „Akces”). Podczas tych spotkań dzieciom zostały przedstawione treści z zakresu bezpieczeństwa podczas zabawy w domu, nad wodą, na wsi, na przydomowym podwórku, bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz podczas podróżowania. Dzieci zostały także przestrzeżone przed kontaktami z osobami obcymi, a także nauczyły się odpowiednio reagować w sytuacji ataku psa, gdyż każde dziecko miało okazję przećwiczyć pozycję „żółwika”. Pracownicy Sanepidu przestrzegali najmłodszych przez niebezpieczeństwami związanymi m. in. z zatruciem grzybami, ukąszeniami przez kleszcze, poparzeniami barszczem Sosnowskiego, czy też wścieklizną. Dzieci poznały podstawowe zasady zachowania się w lasach i zostały nauczone, by zbierać tylko dobrze znane gatunki grzybów. W ramach spotkań wśród dzieci zostały rozdysponowane materiały edukacyjne pn. „Zdrowe Wakacje”.

 

 

Dla uczestników półkolonii organizowanych m.in. przez Klub Osiedlowy „AKCES” oraz Dom Dziennego Pobytu „ARKA” w Olsztynie zostały również zorganizowane wizyty w jednostce Policji, podczas których dzieciom został zaprezentowany sprzęt wykorzystywany w codziennej pracy policjanta.

 

 

Podczas pierwszego miesiąca wakacji policjanci z Komisariatu Policji w Biskupcu przeprowadzili spotkania na koloniach i obozach dla dzieci i młodzieży, odbywających się na terenie miejscowości Kikity oraz Biskupiec. Funkcjonariusze omówili zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą, wyjaśnili zasady udzielania pomocy przedmedycznej i omówili zagrożenia wynikające z nieodpowiedzialnego zachowania podczas korzystania z kąpielisk. Ponadto omówiono zagrożenia  z zażycia niedozwolonych środków psychoaktywnych, w tym dopalaczy.

W ramach autorskiego projektu dot. przeciwdziałania handlowi ludźmi „Nie tylko dzieci dają się nabrać…” policjanci z Wydziału Prewencji na terenie olsztyńskich dworców: kolejowego i autobusowego, przekazywali turystom, osobom podróżującym i wyjeżdżającym do pracy w celach zarobkowych ulotki informacyjne opracowane w olsztyńskiej jednostce Policji we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Olsztynie. Funkcjonariusze przestrzegali przed niebezpieczeństwami związanymi z korzystaniem z pomocy niesprawdzonych pośredników pracy lub z ofert od osób przypadkowo poznanych. Radzili również gdzie szukać pomocy, w przypadku stania się ofiarą handlu ludźmi. Swoich rozmówców policjanci zachęcali, by przestrzegli o istniejących zagrożeniach również swoich bliskich i znajomych, zwłaszcza, gdy planują oni wyjazd lub są w trakcie szukania ofert pracy. Na terenie obu dworców pojawiły się również plakaty z hasłem kampanii.

 

 

Od początku wakacji policjanci Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie skontrolowali również 190 miejsc kąpielisk strzeżonych i 354 plaż niestrzeżonych. Brali udział w 8 akcjach ratunkowych i podjęli również ponad 250 interwencji na terenach wodnych i przywodnych. Funkcjonariusze w celu poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży sprawdzali również ośrodki wypoczynkowe oraz „dzikie” miejsca biwakowania.

 

 

Policyjne działania potrwają do końca wakacji. Bądźmy rozsądni nad wodą. Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze. Przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego, odpowiednio przygotujmy pojazd przed podróżą. Zwracajmy uwagę na innych użytkowników ruchu a za kierownicę wsiadajmy tylko trzeźwi.

Powrót na górę strony