Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Barczewo: I ty możesz uporządkować swoje życie rodzinne - wystarczy, że przerwiesz milczenie

Trzy dni wystarczyły policjantom z Barczewa i prokuratorowi, by odseparować sprawcę rodzinnej przemocy od kobiety i jej piątki dzieci. Zdesperowana mieszkanka gminy Barczewo zgłosiła lokalnym policjantom, że od roku ona i jej dzieci są bite, poniżane i grozi im się śmiercią. Po policyjnej interwencji, decyzją prokuratora jej były mąż musiał opuścić mieszkanie a jego sprawa trafiła do sądu.

Od roku mieszkanka gminy Barczewo wraz z piątką dzieci byli poniżani, wyzywani, bici a także grożono im śmiercią. Były mąż kobiety podejrzany o znęcanie się nad rodziną został zatrzymany przez policjantów z Barczewa 27 grudnia, czyli tego samego dnia którego kobieta zgłosiła sprawę Policji. W rodzinie wdrożona została procedura Niebieskiej Karty, a mężczyzna noc spędził w policyjnym areszcie. Następnego dnia 46-latek usłyszał zarzuty z art.207 kodeksu karnego.

Dzień później prokurator nadzorujący sprawę zastosował wobec podejrzanego dozór policji, zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych, a także nakazał mu opuszczenie wspólnie zajmowanego mieszkania do godziny 20:00. W czwartek jego sprawa trafiła do sądu.

Trzy dni wystarczyły policjantom i prokuratorowi, by odseparować sprawcę znęcania się nad rodziną od kobiety i jej piątki dzieci.

Policjanci przypominają, że znęcanie może polegać na zadawaniu fizycznych dolegliwości (bicie, popychanie, szarpanie, zadawanie bólu), jak i zadawaniu dolegliwości psychicznych (znieważanie, zmuszanie do określonych zachowań, grożenie, niszczenie mienia, zakłócanie snu).

Co ważne. Znęcanie się psychiczne nie jest przestępstwem mniejszej wagi. Pamiętaj, masz prawo do życia w wolności od strachu, poniżenia, wymuszeń. Jeśli czujesz, że ktoś stosuje wobec Ciebie przemoc psychiczną nie ignoruj tego.

Przypominamy!

Art. 207 kodeksu karnego mówi:

§1.Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§2. Jeżeli czyn określony w §1 połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§3. Jeżeli następstwem czynu określonego w §1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

(mp/TM)

Powrót na górę strony