Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Uwaga na oszustwa Internetowe – jak się bronic? Jak postępować będąc pokrzywdzonym

Globalna sieć komputerowa – Internet stał się nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Wykorzystywany jest wpracy, do nauki, wymiany informacji lub jako forma relaksu, czy zabawy. Niestety z Internetu korzystają również osoby, które wykorzystują go do popełniania przestępstw. Za pośrednictwem Internetu popełniana jest cała gama różnego rodzaju przestępstw, jednak użytkownicy Internetu nie zawsze zdają sobie z tego sprawę jak łatwo można stać się ofiarą cyberprzestępczości.

Ofiary cyberprzestępczości to najczęściej ofiary oszustw. Oszustwa internetowe stanowią przeważającą grupę przestępstw, która w bardzo szybkim tempie się rozwija i ewoluuje w coraz bardziej złożone formy.

Przykładem tego jest historia Pani Ani. Mieszkanka Olsztyna kilka dni temu na jednym z portali internetowych znalazła ofertę atrakcyjnej pracy. Kobieta drogą elektroniczną zgłosiła się jako jedna z kandydatek i ku jej uciesze otrzymała informację zwrotną o zainteresowaniu jej osobą.

Podczas prowadzonych rozmów e-mailowaych z przyszłym pracodawcą, mieszkanka Olsztyna w ramach "formalności" musiała wypełnić ankietę pracowniczą, w której zobowiązana była podać wszystkie swoje dane osobowe a także numer swojego konta bankowego i informacje o ewentualnie otrzymywanych świadczeniach.

W kolejnym etapie weryfikacji przyszłego pracownika - Pani Ania miała także przelać dowolną kwotę na konto pracodawcy. Niedoszły szef, tłumaczył, że w ten sposób założy jej konto pracownicze, gdzie będzie przelewał wynagrodzenie.

Pani Ania zorientowała się, że padła ofiarą przestępstwa i o całej sytuacji powiadomiła policjantów.

Wczoraj do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zgłosiło się kilka, oszukanych w podobny sposób osób.

Policjanci ustalili, że niektórym z pokrzywdzonych w tego typu sprawach, przestępcy, wykorzystując ich dane osobowe, założyli nowe konta bankowe.

Funkcjonariusze wyjaśniają wszelkie okoliczności tych zdarzeń.

Policjanci przypominają, że metody działania sprawców oszustw internetowych są różne, a do przestępstw z fałszywymi ofertami pracy dochodzi często.

Oszust zamieszcza w Internecie bardzo korzystną ofertę pracy. Ofiara odpowiada na ofertę i bardzo łatwo przechodzi rekrutację. Wysyła swoje dane osobowe, czasami nawet kopię dokumentów tożsamości, telefon kontaktowy. Zadaniem ofiary jest zazwyczaj przesyłanie pieniędzy na konto, do wskazanych przez oszustów osób czy banków. Jeżeli użytkownik – przyszły pracownik spełni wymagania zostaje umówiony na "fikcyjne" spotkanie w placówce firmy. Kiedy przyszły pracownik nie jest świadomy zagrożenia, oszust ma wszystko co potrzebne aby posłużyć się jego tożsamością do popełniania innych przestępstw. Po wyłudzeniu tych informacji oszust może dalej wykorzystywać nieświadomość użytkownika.

Jak się chronić przed kradzieżą tożsamości? Przede wszystkim, jak zawsze trzeba zachować zdrowy rozsądek. Nie można ufać ofertom firm, które dają bardzo atrakcyjne zarobki. Nie można odpowiadać na e-maile, które są spamem, gdyż uczciwi pracodawcy nie korzystają z tego typu działań w procesie rekrutacji. Nie należy wysyłać swojego CV nieznanym firmom a tym bardziej szczegółowych danych osobowych i danych swoich kart kredytowych. Należy zwracać uwagę na adres e-mail, czy należy rzeczywiście do wskazanej w wiadomości firmy, ewentualnie kto jest właścicielem strony internetowej podanej w ogłoszeniu. Nie można poprzestawać jedynie na kontakcie drogą poczty elektronicznej. W przypadku ofert pracy wskazanym jest kontakt telefoniczny i osobisty w siedzibie firmy. Zazwyczaj w procesie rekrutacji firmy organizują rozmowy kwalifikacyjne i dopiero po tym etapie podejmują decyzje o zatrudnieniu pracownika. Ponadto trzeba zwracać uwagę czy firma podaje adres swojej siedziby, numery NIP, REGON. Są to dane, które można sprawdzić i potwierdzić ich autentyczność. Można też sprawdzić opinie internautów o firmie na różnych forach – często tam właśnie demaskowani są oszuści.


kb


 

Powrót na górę strony