Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn/ Biskupiec: Nietrzeźwi kierowcy wyeliminowani z ruchu

Ryzyko utraty prawa jazdy, kara pozbawienia wolności, wysokie grzywny, czy też zakaz prowadzenia pojazdów nie odstraszają niektórych kierowców od jazdy po wpływem alkoholu. Policjanci wciąż zatrzymują amatorów jazdy "na podwójnym gazie". Tylko w minioną sobotę, w ciągu jednego dnia w ich ręce trafiło 4 mężczyzn, którzy pijani zdecydowali się wsiąść "za kółko".

Biskupiec

W sobotę (29.10.2016) około godz. 00:30 policjanci z Komisariatu Policji w Biskupcu zatrzymali do kontroli hondę. Za kierownicą siedział 32- letni mieszkaniec gminy Barczewo. Jak okazało się, mężczyzna był pijany. Badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykazało prawie 2 promile tej substancji.
Ponadto, w trakcie sprawdzania kierowcy w systemie wyszło na jaw, że nie posiada on uprawnień do kierowania pojazdami.

Olsztyn

Niespełna trzy godziny później, w Olsztynie na ul. Sikorskiego kierowca opla nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w ogrodzenie. Mężczyzna próbował uciec z miejsca zdarzenia, jednak został zatrzymany przez policjantów. Funkcjonariusze od razu wyczuli od 22- latka silny zapach alkoholu. Młody kierowca stracił prawo jazdy a za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem.

Do kolejnej kolizji na terenie miasta doszło około godz. 10:30 na ul. Wojska Polskiego. 43- latek siedzący za kierownicą peugeota również nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i najechał na jadącego prawidłowo volkswagena. Jak okazało się sprawca zdarzenia był pijany. Miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy a sporządzona przez nich dokumentacja trafi do sądu.

Późnym wieczorem, na ul. Mochnackiego patrol monitoringu zatrzymał do kontroli nissana. Podczas sprawdzania stanu trzeźwości kierującego nim 34- latka okazało się, że znajduje się on pod wpływem alkoholu. Badanie wykazało ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna stracił prawo jazdy a za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem.

Policjanci przypominają


Nowe przepisy – obowiązujące od 18 maja 2015 roku - podwyższyły dolną i górną granicę na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku na 3 lata I z 10 na 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio. Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie stosuje karę w wysokości 5 tyś zł w przypadku osoby, którą na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu przyłapano po raz pierwszy oraz co najmniej 10 tyś zł dla recydywistów. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Do polskiego systemu prawnego wprowadzono również nowy środek – blokadę alkoholową.

ab

Powrót na górę strony