Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Powiat: Powrót zimy. Policjanci przypominają o zasadach bezpiecznej jazdy

Powrót zimy na drogi powiatu dał się we znaki i zaskoczył niektórych kierowców. Tylko w ciągu ostatniej doby policjanci pracowali na miejscu ponad 20 kolizji. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Policjanci przypominają, jak zachować się na drodze podczas trudnych warunków atmosferycznych i co zrobić, by poprawić swoje bezpieczeństwo.

Zima - to słowo spędza sen z powiek niejednemu kierowcy. Śliska, oblodzona nawierzchnia powoduje zmniejszenie przyczepności kół pojazdu podczas jazdy. W połączeniu z nadmierną prędkością może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Należy pamiętać, że przy obecnych warunkach atmosferycznych, nawet przy niewielkiej prędkości droga hamowania znacznie się wydłuża a samochód bardzo łatwo wpada w poślizg.

Tylko w ciągu ostatniej doby policjanci pracowali na miejscu ponad 20 kolizji. Powodem większości z nich było niedostosowanie prędkości do panujących na drodze warunków.

 

Kierowco! Oczyść auto ze śniegu

Zimą często na drogach można spotkać samochody, których wygląd u innych uczestników ruchu rogowego może wzbudzać poważne obawy. Problemem nie jest ich stan techniczny, lecz zalegający na nadwoziu i szybach śnieg oraz lód. Zdarza się, że zaszronione są wszystkie szyby, a przednia jest odśnieżona tylko w części, dzięki której kierujący cokolwiek widzi przed sobą. Cokolwiek, bo jego pole widzenia jest praktycznie zerowe. 

Taka sytuacja plus złe warunki atmosferyczne może mieć tragiczne skutki. Kierowca takiego pojazdu nie ma możliwości zobaczyć pieszego, nawet w pełnym świetle, nie widzi też dobrze innych pojazdów. Porusza się na wyczucie zagrażając wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Często też podczas jazdy z takiego samochodu odpadają kawałki lodu czy śniegu upadając potem na jadące za nim pojazdy powodując uszkodzenia szyb lub zmuszając kierujących do gwałtownego hamowania.

Spadający lód z pojazdów to też częsty problem pojawiający się poza miastem. Zdarzają się przypadki, gdzie z jadącego „tira", z naczepy spadają duże kawałki lodu. Przy większych prędkościach mogą być one śmiertelnym zagrożeniem.

W każdej z powyższych sytuacji, kierujący świadomie naraża na niebezpieczeństwo wszystkich innych uczestników ruchu drogowego, chociaż przepisy jasno określają obowiązki kierującego.

Policjanci przypominają, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Nie może naruszać też porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji.

Jakie są konsekwencje grożą kierowcy, który nie stosuje się  do powyższych przepisów? 

Z całą pewnością, jeśli patrol policji zauważy taki pojazd zagrażający innym uczestnikom ruchu, to zostanie on zatrzymany. Kierujący musi się w tej sytuacji liczyć z mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych.

Pamiętajmy, więc, aby przed wyjazdem swoim samochodem zadbać o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu. Czasem wystarczy poświęcić tylko kilka minut by właściwie przygotować auto do podróży i zapewnić sobie tym samym komfort oraz bezpieczeństwo jazdy, a nawet uniknąć tragedii na drodze.

 

Jak poprawić swoje bezpieczeństwo na drodze?

Okres zimowy często ujawnia błędy związane z niewłaściwym wyposażeniem oraz przygotowaniem samochodu do podróży, a także weryfikuje naszą technikę jazdy. Dlatego warto pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie zagwarantuje nam bezpieczną podróż.

Bezpieczna jazda to m.in. sprawny samochód. Warto więc sprawdzić swoje auto pod względem technicznym w autoryzowanych stacjach obsługi. Są jednak elementy o które zadbać możemy sami, sprawdzając je w ramach codziennej obsługi naszego samochodu.

Zwróćmy uwagę na stan wycieraczek w aucie. Źle oczyszczona szyba może ograniczać widoczność podczas jazdy. Kierowca przed wyruszeniem w trasę, dla odpowiedniej widoczności, ma obowiązek całkowitego oczyszczenia wszystkich szyb. Zaopatrzmy się również w skrobaczkę do szyb oraz szczotkę do odśnieżania pojazdu. Sypiący się podczas jazdy z samochodu śnieg, czy też spadające fragmenty lodu mogą stanowić poważne zagrożenie na drodze.

Ważną kwestią jest wymiana opon na zimowe oraz sprawdzenie ciśnienia w kołach. .

Należy również sprawdzić oświetlenie w pojeździe. Świateł przeciwmgłowych należy używać zgodnie z przepisami - czyli w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza( m.in. podczas opadów śniegu, deszczu, gęstej mgły). Tylnego światła przeciwmgłowego używamy, gdy zmniejsza się przejrzystość powietrza, która ogranicza widoczność poniżej 50 m. Warto jednak pamiętać, że to światło może oślepiać innych kierujących jadących bezpośrednio za nami.

Pamiętajmy, by stosować zasadę zachowania ograniczonego zaufania wobec kierowców oraz osób pieszych. Piesi muszą pamiętać, że zgodnie z prawem poza terenem zabudowanym muszą używać odblasków - nawet najmniejsze elementy odblaskowe mogą uratować pieszym życie .

 

Te kilka prostych porad, uwaga, skupienie, odpowiedzialność, bezwzględne zachowanie trzeźwości za kierownicą i empatia wobec innych mogą pomóc bezpiecznie poruszać się po drogach naszego regionu. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy od nas wszystkich.

 

 

policja.pl/AB