Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn/ Dobre Miasto: Policjanci pomogli osobom narażonym na działanie niskich temperatur

Okres zimowy to trudny czas nie tylko dla osób bezdomnych, starszych i samotnych ale również dla tych pod wpływem alkoholu czy środków odurzających. Tylko w ciągu ostatniej doby policjanci pomogli trzem osobom narażonym na działanie niskich temperatur.

Wczoraj około godz. 15:30 policjanci z Komisariatu Policji w Dobrym Mieście podczas patrolowania m. Jonkowo zauważyli leżącego na chodniku mężczyznę. Znajdował się pod silnym wpływem alkoholu. Z uwagi na to, że nie było osoby, która mogłaby się nim zająć funkcjonariusze osadzili go w policyjnej celi, gdzie spędził noc i mógł wytrzeźwieć.

Wieczorem, około godziny 21.00 w Olsztynie policjanci dostali zgłoszenie o leżącym na jednej z klatek schodowych bezdomnym. Mężczyzna znajdował się pod wpływem alkoholu i faktycznie nie miał gdzie pójść. Z uwagi na stan trzeźwości noc spędził w izbie wytrzeźwień.

Około godziny 1.00 podczas patrolowania ulicy Limanowskiego w Olsztynie policjanci zauważyli śpiącego na przystanku autobusowym mężczyznę. Obudzili go i próbowali uzyskać od niego jakiekolwiek informacje. Kontakt z nim był jednak znacznie utrudniony. Miał problemy z wypowiadaniem się, mówił nieskładnie i niezrozumiale. Funkcjonariusze nie wyczuli od niego woni alkoholu dlatego podejrzewali, że może znajdować się pod wpływem narkotyków.

25-latek przyznał, że zażył nieznaną mu substancję i źle się czuje. Policjanci od razu zabrali go do szpitala. Na szczęście badanie nie wykazało żadnych nieprawidłowości i mieszkaniec Olsztyna nie wymagał hospitalizacji. Kiedy poczuł się już lepiej, został zwolniony do domu.

Policjanci niezmiennie apelują o przekazywanie informacji dotyczących osób potrzebujących pomocy. Temperatura powietrza wciąż utrzymuje się na poziomie kilku stopni poniżej zera. To trudny czas dla osób bezdomnych, starszych, samotnych, schorowanych oraz tych znajdujących się pod wpływem alkoholu.

Są one szczególnie narażone na wychłodzenie organizmu. Dlatego apelujemy by na bieżąco przekazywać sygnały o dostrzeżonych zagrożeniach i informować służby porządkowe o osobach leżących na mrozie, przebywających w okolicach dworców, siedzących dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujących pustostany, kanały ciepłownicze itp. Prosimy o zainteresowanie się losem sąsiadów bądź innych znanych osób, które są niepełnosprawne, samotne bądź w podeszłym wieku i wymagają pomocy. O ich sytuacji warto poinformować Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej bądź Policję, a jeśli mamy takie możliwości osobiście możemy pomóc im w codziennych czynnościach, przynosząc im np. zakupy, lekarstwa. Nie przechodźmy również obojętnie obok osób nietrzeźwych, a szczególnie tych znajdujących się pod znacznym wpływem alkoholu.

Pamiętajmy, że dzięki szybkiemu sygnałowi przekazanemu właściwym służbom można zapobiec tragedii i uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie. Nie bądźmy obojętni na los drugiego człowieka.

ab/in