Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: "Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, nie chcemy byś zniknął"

Bezpieczeństwo seniorów to temat przewodni debaty społecznej zorganizowanej przez Komendę Miejską Policji w Olsztynie i Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta we współpracy z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Olsztynie. Podczas spotkania zaprezentowany został spot filmowy przygotowany przez policjantów. Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na problematykę udziału osób starszych w zdarzeniach drogowych.

W czwartek (23.03) w Urzędzie Miasta Olsztyna odbyła się debata społeczna z cyklu "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ". Debata przebiegała pod hasłem "Olsztyn dba o bezpieczeństwo seniorów, a zainicjowana została przez Komendę Miejską Policji w Olsztynie i Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta. Do współudziału przyłączyło się również Starostwo Powiatowe w Olsztynie.
Ekspertami podczas debaty byli funkcjonariusze Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, dyrektorzy Wydziałów Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego, Miejski Rzecznik Konsumentów, przedstawiciele Rady Olsztyńskich Seniorów, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olsztynie oraz Oficer Rowerowy Urzędu Miasta Olsztyna.

Podczas spotkania eksperci radzili, jak uniknąć różnych zagrożeń, m. in. jak nie dać się oszukać, jak zadbać o swoje zdrowie. Podkreślali, iż nasze bezpieczeństwo bardzo często zależy od wyrobienia w sobie właściwych nawyków, związanych np. z regularnym czyszczeniem kanałów dymowych, dbaniem o coroczne szczepienie swoich psów, sprzątaniem po zwierzęciu. Uczestnicy poznali również ofertę pomocową skierowaną do osób starszych, a także poznali założenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przedstawicielka Wydziału Prewencji omówiła założenia programu edukacyjno - informacyjnego "Bezpieczny Senior", podkreślając, iż statystyki pokazują, że stale zwiększa się liczba osób, które nie dają się oszukać i właściwie reagują, gdy odbiorą telefon od "wnuczka". Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego przywołał podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, wyjaśniając jakie czynniki również w naszym samopoczuciu i zdrowiu mogą mieć wpływ na ewentualne zagrożenia. Policjanci przedstawili również dane statystyczne zdarzeń drogowych, w których brały udział osoby starsze.

 

 

"Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, nie chcemy byś zniknął"

Wraz z wiekiem człowiek doświadcza szeregu zmian w swoim ciele i organizmie. Pogarszaja się wzrok, słuch i motoryka. Często występują problemy z koordynacją wzrokowo- ruchową. Zmniejsza się wytrzymałośc i kondycja.
Nie należy zapominać również o lekach, których przyjmowanie może wywoływać taie objawy jak rozkojarzenie, ospałość, problemy z pamięcią i zaniki pamięci.
Wszystkie te czynniki wpływają na bezpieczeństwo seniorów w ruchu drogowym.

W 2016 roku na terenie powiatu olsztyńskiego odnotowano 530 wypadków drogowych, w których 32 osoby zginęły a 673 zostało rannych. Wśród nich znalazly się 43 osoby powyżej 60 roku życia
Warto również podkreślić, że seniorzy- piesi jako sprawcy wypadków stanowili większośc w tych statystykach.

Dlatego też, aby zwrócić uwagę na problematykę udziału osób starszych w zdarzeniach drogowych i poprawić ich bezpieczeństwo na drodze, policjanci przygotowali spot filmowy, którego hasłem jest "Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, nie chcemy byś zniknął".

 

 

W spocie wystąpili podopieczni Dziennego Domu Senior- WIGOR prowadzonego przez fundację "Laurentius" w Olsztynie.

(ab/rj