Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Twoje dziecko jedzie na wycieczkę? Sprawdź autokar, którym będzie podróżowało

Od 15 maja, na ul. Leonharda w Olsztynie rusza punkt kontroli autokarów. Od poniedziałku do piątku w godzinach 06:00- 08:00, oraz w sobotę i niedzielę w godzinach 06:00-09:00 policjanci drogówki kontrolować będą m. in stan techniczny pojazdu oraz trzeźwość kierowcy. Ważność badania technicznego oraz ubezpieczenia OC można także sprawdzić samodzielnie za pośrednictwem internetu i e-usługi.

Okres wiosenno letni to czas wzmożonych wycieczek szkolnych, kolonii i obozów. Warto zadbać o bezpieczeństwo naszych pociech i zlecić policjantom drogówki kontrolę stanu technicznego autokaru oraz trzeźwości kierowcy.
15 maja w Olsztynie na ul. Leonharda, na planu przy wjeździe na stadion Stomilu uruchomiony zostanie punkt kontroli autokarów. 
Od poniedziałku, do piątku w godzinach 6:00- 8:00 a w weekendy w godzinach 06:00-09:00 aż do odwołaniafunkcjonariusze olsztyńskiej drogówki kontrolować będą pojazdy wyjeżdżające na wycieczki szkolne, kolonie i obozy. Sprawdzać będą przede wszystkim stan techniczny, wyposażenie oraz wymagane dokumenty. Kierowcy zostaną poddani również badaniu na zawartość alkoholu w organizmie oraz kontroli czasu pracy. W godz. 8:00- 15:00 kontroli dokonywać będą funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego.

 

 

Każdy z rodziców ma również możliwość, za pomocą e-usługi sprawdzić, czy autokar, którym jego dziecko jechać będzie na wycieczkę:

- ma ważne, obowiązkowe ubezpieczenie OC,
- posiada ważne, obowiązkowe badanie techniczne,
- ma dane techniczne, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu,
- nie jest oznaczony obecnie w bazie jako kradziony.


Bezpieczny Autobus to uruchomiona w 2014r.  przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych e-usługa, dzięki której można szybko i w łatwy sposób sprawdzić w Internecie informacje o autobusie lub autokarze, którym planowana jest wakacyjna podróż lub którym codziennie jeździmy do szkoły lub do pracy. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny autobusu na stronie serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl, aby uzyskać dostęp do informacji.
Usługa jest dostępna z każdego urządzenia mającego połączenie z Internetem i przeglądarką, w tym również z urządzenia mobilnego. Informacje wyświetlane w ramach usługi są wiarygodne, pochodzą bezpośrednio z rejestru państwowego, jakim jest Centralna Ewidencja Pojazdów, prowadzona przez ministra spraw wewnętrznych.

Uwaga!

Osoby, które chcą, aby funkcjonariusze skontrolowali autokar przed jego wyjazdem poza wyznaczonymi godzinami, proszone są o wcześniejszy kontakt tylko i wyłącznie za pośrednictwem skrzynki mailowej z Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego podkom. Sebastianem Nowakiem : sebastian.nowak@olsztyn.ol.policja.gov.pl oraz na nr fax: (89) 522 38 85.
 
W przypadku uzasadnionego zastrzeżenia co do stanu technicznego pojazdu, zagrażającemu bezpieczeństwu w ruchu drogowym oraz podejrzenia, że jego kierowca może znajdować się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających poza godzinami wyznaczonymi należy dzwonić bezpośrednio pod numer 997 lub 112.


(ab/MSW)