Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Trzecioklasiści dowiedzieli się, jakie zagrożenia czyhają w Sieci

„Jakie zagrożenia czyhają na dzieci w Sieci? – na to pytanie odpowiedzieli przedstawiciele olsztyńskiego Wydziału Prewencji podczas spotkania z uczniami Szkoły Podstawowej Nr 3 w Olsztynie. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób mogą zadbać o swoje bezpieczeństwo, logując się do Internetu, jak powinny traktować innych użytkowników oraz gdzie szukać pomocy, gdy dzieje się coś niepokojącego.

Dzielnicowy z Wydziału Prewencji oraz przedstawicielka komórki ds. nieletnich z olsztyńskiej Komendy spotkali się z uczniami klasy III ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Olsztynie, by porozmawiać na temat zagrożeń, jakie czyhają na dzieci w Internecie. Prowadzący omówili trzy podstawowe zasady bezpieczeństwa w Sieci, które sformułowali następująco:

  1. Dbaj o siebie.

  2. Szanuj innych.

  3. Nie bój się prosić o pomoc.

Podczas spotkania przedstawiciele Policji wyjaśnili, iż Internet pomimo, że spełnia bardzo ważną rolę we współczesnym świecie, gdyż jest źródłem wiedzy, rozrywki i komunikacji, to jednocześnie niesie ze sobą wiele zagrożeń. Funkcjonariusze apelowali, by dzieci nie nawiązywały znajomości przez Internet, a także by nie podawały swoich danych osobowych np. grając w gry online i nie wstawiały zdjęć bez skonsultowania tego z rodzicami. Dzieciom przypomniano również, że Internet nie służy do tego, by sprawiać innym przykrość i nie należy wstawiać żadnych komunikatów, które mogłyby innym osobom sprawić przykrość.

Podczas spotkania trzecioklasiści dowiedzieli się również, do kogo powinni się zwrócić z prośbą o pomoc, gdy ktoś ich zaczepi w Internecie, na ekranie pojawi się niejasny komunikat lub otrzymają przykrą wiadomość.

O zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu przedstawiciele Policji opowiadali w oparciu o oglądane podczas zajęć kreskówki edukacyjne z serii „Owce w Sieci”, zaadaptowanej w Polsce przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz NASK. Na koniec spotkania dzieci otrzymały od prowadzących kolorowanki, które uczniowie poza pokolorowaniem uzupełnili o zasady bezpieczeństwa, poznane podczas tej lekcji.

Więcej informacji o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu znajdziesz w zakładce: POLICJA RADZI -> Bezpieczeństwo w sieci

Kreskówki „Owce w Sieci” wraz z materiałami edukacyjnymi do wykorzystania podczas zajęć profilaktycznych dostępne są na stronie Sheeplive.eu

Lidia Cynt