Olsztyn: Uwaga na Barszcz Sosnowskiego! - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Olsztynie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Uwaga na Barszcz Sosnowskiego!

Barszcz Sosnowskiego to roślina inwazyjna, trudna do zwalczenia. Powoduje poważne oparzenia u ludzi i degradacje środowiska przyrodniczego. Jej uprawa, rozmnażanie oraz sprzedaż na terenie Polski jest prawnie zabroniona. Policjanci apelują o zachowanie ostrożności w przypadku jej napotkania.

Policjanci olsztyńskiej drogówki podczas przejazdu na trasie Bartąg- Bartążek zauważyli na poboczu wysoką, potężną roślinę. Prawdopodobnie jest to Barszcz Sosnowskiego. Poinformowali o tym Dyżurnego Miasta, który przekazał sprawę odpowiednim służbom.

Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna, inwazyjna i trudna do zwalczenia roślina. Powoduje poważne oparzenia u ludzi. W żadnym wypadku nie należy jej dotykać.

Jak się ustrzec przed poparzeniem

- Nie dotykać i nie chwytać roślin przy użyciu gołych rąk.

- Nie pozwalać dzieciom na zabawę nieopodal barszczu Sosnowskiego, ze względu na rozmiar rośliny i puste łodygi może się ona wydawać dla dzieci szczególnie atrakcyjna.

- W upalne dni unikać zbliżania się do rośliny, ze względu na lotne olejki eteryczne emitowane do otocznia, które mogą osadzać się na skórze.

 

Objawy

- Na skutek kontaktu skóry z rośliną obserwuje się objawy podobne do poparzenia termicznego.

- Następnie – zależnie od nasilenia poparzenia – mogą pojawić się pęcherze z surowiczym płynem, a nawet głębokie rany.

- Objawy występują po kilkunastu minutach od kontaktu z rośliną – największe natężenie następuje w ciągu 30 minut do 2 godzin.

- Objawy mogą nasilać się w ciągu 24 godzin.

 

Pierwsza pomoc przy poparzeniu

- Jeżeli miał miejsce kontakt z rośliną, ale nie wystąpiły jeszcze objawy poparzenia należy obmyć skórę dużą ilością letniej wody z mydłem.

- W każdym przypadku – niezależnie od stopnia nasilenia objawów – należy unikać ekspozycji na światło słoneczne (nawet w przypadku braku objawów przynajmniej przez 48 godzin).

- W przypadku wystąpienia objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

- Podczas oczekiwania na kontakt z lekarzem można podać preparat zawierający wapń, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej u osób uczulonych na barszcz Sosnowskiego.

- Jeżeli pojawiły się pęcherze surowicze, ale nie doszło do ich rozerwania, można zastosować miejscowo maści (kremy) kortykosteriodowe.

- W przypadku kontaktu oczu z rośliną należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem.

Więcej informacji na temat Barszczu Sosnowskiego znajdą Państwo w załączonej ulotce.

* Źródło: strona internetowa Głównego Inspektoratu Sanitarnego (www.gis.gov.pl)

* Zdjęcia: KMP Olsztyn