Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn/ Biskupiec: Wakacje- czas, gdy nieletni sięgają po alkohol

Wakacje to czas beztroski, zabawy i zasłużonego odpoczynku od obowiązków szkolnych. Niestety, jest to również czas, kiedy dzieci i młodzież częściej sięgają po alkohol. Tylko w ciągu ostatniej doby policjanci interweniowali wobec czterech osób nieletnich, które spożywały wysokoprocentowe napoje.

Olsztyn

Około godz. 16:30 policyjni wodniacy dostali zgłoszenie, że na jednej z plaży jeziora Ukiel, dzieci spożywają alkohol i skaczą po pomoście stwarzając dla siebie zagrożenie. Funkcjonariusze od razu popłynęli we wskazane miejsce. Zastali tam czwórkę nieletnich, dwie dziewczynki w wieku 10 i 13 lat oraz dwóch chłopców, 15- to i 14 latka. Starszy z nich miał rozcięty łuk brwiowy i zakrwawioną twarz. Jak okazało się, chłopcy spożywali wcześniej alkohol i skakali po molo. W pewnym momencie jeden z nich przewrócił się i rozciął sobie głowę. Policjanci wezwali na miejsce karetkę pogotowia, która przewiozła 15- latka do szpitala. Dzieci zostały przekazane pod opiekę członków rodziny. Policjanci sporządzili z interwencji dokumentację, która trafi do sądu rodzinnego.

Biskupiec

Przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich odpowiedzą również dwie 16- latki. Policjanci z Komisariatu Policji w Biskupcu interweniowali wobec nich około godz. 21:00 w jednym z mieszkań na terenie gminy. Od dziewczynek wyczuwalna była wyraźna woń alkoholu. Nastolatki zostały przekazane pod opiekę członków rodziny.

Policjanci przypominają

Wakacje to czas beztroski, zabawy i odpoczynku od obowiązków szkolnych. Nie należy jednak zapominać, że w tym czasie dzieci i młodzież są szczególnie narażone na różne niebezpieczeństwa. Chęć zaimponowania rówieśnikom, ciekawość czy ukrywane problemy to tylko niektóre z powodów, dla których podczas letnich miesięcy dzieci sięgają po alkohol. Dlatego, aby wakacje pozostały miłym wspomnieniem, policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wzorem ubiegłych lat realizują wzmożone działania profilaktyczno–kontrolne „Bezpieczne Wakacje”, podczas których nadzorem obejmują miejsca niebezpieczne dla dzieci i młodzieży (akweny wodne, „dzikie kąpieliska”, stacje energetyczne, obszary kolejowe, tereny budowy), a także monitorują środowiska osób nieletnich, zapobiegając przestępstwom na szkodę tych osób lub popełnianiu przez nich czynów zabronionych. Czas wakacji to również okazja do spotykania się z uczestnikami zorganizowanych form wypoczynku i edukowania najmłodszych o zasadach bezpiecznych zachowań podczas letniego wypoczynku, bowiem okres relaksu i rozrywki nadal dość często pożytkowany jest w sposób beztroski i nieodpowiedzialny. Olsztyńscy dzielnicowi i pracownik komórki ds. nieletnich ściśle współpracują również z przedstawicielami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.

Ab/kw