Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Sezon grzybowy w pełni. Uważaj, aby nie zgubić się w lesie

Trwa sezon grzybowy. W tym roku leśnych przysmaków jest wyjątkowo dużo. Wyjątkowo dużo jest również osób, które wybierają się do lasu na grzybobranie. Zdarza się, że las staje się pułapką z której ciężko się wydostać. Szczególnie narażone na takie zagrożenia są osby starsze dla których grzybobranie jest wielką pasją. Olsztynscy policjanci już kilkukrotnie interweniowali w takich przypadkach.

W najbliższym czasie wielu mieszkańców naszego miasta i powiatu wybierze się do lasu na grzyby. Czasami takie wyprawy kończą się utratą orientacji i zaginięciem, a grupą szczególnie zagrożoną są osoby starsze. Tak było w przypadku 82-latka, który wczoraj wspólnie z rodziną wybrał się na grzyby do lasu w pobliżu m. Kaborno. Około godziny 19:00 rodzina zgłosiła zaginięcie mężczyzny. Kilkudziesięciu mundurowych natychmiast przystąpiło do poszukiwania starszego mężczyzny. Jak się okazało 82-latek przed godziną 23:00 cały i zdrowy wrócił do domu. Mundurowi ustalili, że mężczyzna zabłądził w lesie i przez kilka godzin szukał drogi powrotnej.

Na szczęście w tym przypadku zaginiony odnalzł sie juz po kilku godzinach poszukiwań. Nie zapominajmy, że podobne sytuacje mogą skończyć się tragicznie, dlatego policja apeluje:

  • do lasu nie wybieraj się w pojedynkę,
  • nie odchodź zbyt daleko od osób z którymi wybrałeś się na grzybobranie – pozostań z nimi w kontakcie wzrokowym,
  • zabierz ze sobą telefon komórkowy, nie zapomnij wczesniej naładować baterii,
  • pamiętajmy skąd wyruszyliśmy tak aby w każdej chwili móc powrócić do tego miejsca, jeśli nie znasz terenu nie oddalaj się zbyt daleko,
  • do lasu zakładaj jaskrawe ubranie a nawet kamizelkę odblaskową, dzięki temu będziesz widoczny z większej odległości,
  • jeśli ty lub twój znajomy zbłądzili w lesie natychmiast powiadom policję,
  • zadbaj też o swoje zdrowie - zbieraj tylko znane Ci grzyby.

 

rp  

  • Bezpieczeństwo grzybiarzy