Aktualności

Biskupiec: Policjanci przygotowali ulotkę dla kierowców badanych na zawartość alkoholu

Policjanci z Komisariatu Policji w Biskupcu we współpracy z Ośrodkiem Wsparcia Rodziny w Biskupcu zainicjowali działania prewencyjno – kontrolne, podczas których kierowcom badanym przez policjantów na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wręczana jest ulotka zawierająca informacje o negatywnym działaniu alkoholu na organizm. Podczas pierwszych działań wręczono ponad 600 ulotek.


W listopadzie 2017 roku policjanci z Komisariatu Policji w Biskupcu wspólnie z Ośrodkiem Wsparcia Rodziny w Biskupcu zainicjowali działania prewencyjno – kontrolne, które ukierunkowane są zarówno na ograniczanie przypadków ujawniania kierujących znajdujących się w stanie nietrzeźwości, jak również na edukowanie kierowców o zgubnym wpływie działania alkoholu na ich organizm. Policjanci i pracownicy socjalni wspólnie opracowali ulotkę informacyjną, która przybrała formę potwierdzenia, że w danym dniu kierowca był przez policjantów poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Druga strona ulotki to informacja dla kierowcy, z której dowiaduje się on, że:

*    0,2 ‰ alkoholu powoduje zaburzone postrzeganie, kierowca wolniej zwraca uwagę na ważne elementy na drodze, jest rozproszony
*    przy 0,3 ‰ może pojawić się problem z równowagą i koordynacją ruchów podczas jazdy
*    kierowca, mający we krwi 0,4 ‰ alkoholu reaguje z opóźnieniem na wydarzenia na drodze, gorzej widzi w ciemności
*    0,5 ‰ powoduje problemy z koordynacją ruchową i wzrokową, wrażliwość na światło, a kierowca staje się impulsywny
*    0,8 ‰ sprawia, że kierowca jest osłabiony, brakuje mu koordynacji, jest nadpobudliwy i ma problemy z ostrością widzenia.

Ulotka informacyjna wręczana przez policjantów przypomina również, że zgodnie z polskimi przepisami, stężenie alkoholu we krwi kierowcy nie może osiągnąć i przekroczyć 0,2 ‰.

Policjanci z Komisariatu Policji w Biskupcu przeprowadzili już pierwsze wzmożone działania kontroli stanu trzeźwości kierujących, wykorzystując podczas działań autorskie ulotki informacyjne. W działaniach wzięło udział 6 policjantów z biskupieckiego Komisariatu oraz 2 policjantów Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Olsztynie stacjonujących na terenie Biskupca. Podczas działań prowadzonych w godzinach wieczorowych (17:00 – 21:00) potwierdzenie badania wraz z informacją profilaktyczną otrzymało ponad 600 kierowców. Ani jedna z tych osób nie znajdowała się w stanie po spożyciu alkoholu, czy też w stanie nietrzeźwości, natomiast ujawniono dwóch kierujących, którzy jechali bez uprawnień. Policjanci nałożyli na te osoby mandaty karne.
Policjanci podobne działania prowadzić będą cyklicznie, licząc na to, że informacje zawarte w ulotce spowodują refleksję u każdej osoby, która rozważa jazdę po spożyciu choćby niewielkiej ilości alkoholu.


lc/tp