Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Zachęcamy do noszenia odblasków na obszarach zabudowanych. Podniosą one Twoje bezpieczeństwo!

Elementy odblaskowe to nie tylko stylowe akcesoria lecz przedmioty, które mogą uratować Ci życie gdy wracasz drogą pieszo, po zmroku, na poza obszarem zabudowanym, ale również na terenie miasta czy wsi, w słabo doświetlonych miejscach. Nie ważne czy będzie to kamizelka, opaska, breloczek czy naklejka na plecaku. Istotne jest to, że kierowca samochodu może Cię zobaczyć już z odległości 150 metrów, odpowiednio wcześniej wyhamować i bezpiecznie ominąć.

Okres zimowy to czas, kiedy piesi stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Wcześnie robi się ciemno, a piesi idący poboczem lub przechodzący przez jezdnię w nieoświetlonym miejscu są mało widoczni. Obowiązek posiadania elementów odblaskowych dotyczy zarówno dzieci jak i osób dorosłych. Odblaskami mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki, breloczki, naklejki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.


Mandat karny w wysokości do 500 zł., może grozić za brak odblasku poza obszarem zabudowanym, po zmierzchu. Jednakże dbając o Państwa bezpieczeństwo oraz biorąc pod uwagę dużą liczbę potrąceń osób pieszych, zachęcamy również do noszenia odblasków nie tylko po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, ale również na terenie naszego miasta i przyległych wsi.


DO PIESZYCH apelujemy, aby nie zapominali o elementach odblaskowych wychodząc z domu.

KIERUJACYCH samochodami prosimy, aby bacznie obserwowali drogę po zmroku.

 

ik