Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Twoje dziecko jedzie na wycieczkę? Sprawdź autokar, którym będzie podróżowało

Od 14 maja, na ul. Leonharda w Olsztynie tradycyjnie rusza punkt kontroli autokarów. W godzinach 06:00- 08:00 od poniedziałku do piątku policjanci olsztyńskiej drogówki kontrolować będą m. in stan techniczny pojazdu oraz trzeźwość kierowcy. Ważność badania technicznego oraz ubezpieczenia OC można także sprawdzić samodzielnie za pośrednictwem internetu i e-usługi.

Okres wiosenno-letni to czas wzmożonych wycieczek szkolnych, kolonii i obozów. Warto zadbać o bezpieczeństwo naszych pociech i zlecić policjantom drogówki kontrolę stanu technicznego autokaru oraz trzeźwości kierowcy.14 maja w Olsztynie na ul. Leonharda, na placu przy wjeździe na stadion Stomilu Olsztyn uruchomiony zostanie punkt kontroli autokarów. Od poniedziałku, do piątku aż do odwołania, w godzinach 6:00- 8:00 funkcjonariusze olsztyńskiej drogówki kontrolować będą pojazdy wyjeżdżające na wycieczki szkolne, kolonie i obozy. Sprawdzać będą przede wszystkim stan techniczny, wyposażenie oraz wymagane dokumenty. Kierowcy zostaną poddani również badaniu na zawartość alkoholu w organizmie oraz zostanie skontrolowany ich czas pracy.

 

Ładowanie odtwarzacza...

 

Każdy z rodziców ma również możliwość aby za pomocą e-usługi uzyskać kilka podstawowych informacji dotyczących autokaru, którym będzie podróżowało jego dziecko, m.in.:


- obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC,

- obowiązkowe badanie techniczne,

- ma dane techniczne, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu,

- nie jest oznaczony obecnie w bazie jako kradziony.


Bezpieczny Autobus to uruchomiona w 2014r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych e-usługa, dzięki której można szybko i w łatwy sposób sprawdzić i uzyskać w internecie informacje o autobusie lub autokarze, którym planowana jest wakacyjna podróż lub którym codziennie jeździmy do szkoły lub do pracy. Aby uzyskać dostęp do informacji wystarczy wpisać numer rejestracyjny autobusu na stronie serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl .Usługa ta, jest dostępna z każdego urządzenia mającego połączenie z internetem i przeglądarką, w tym również z urządzenia mobilnego. Informacje wyświetlane w ramach usługi są wiarygodne, pochodzą bezpośrednio z rejestru państwowego, jakim jest Centralna Ewidencja Pojazdów, nadzorowana przez ministra spraw wewnętrznych.

Uwaga!

Osoby, które chcą, aby funkcjonariusze skontrolowali autokar przed jego wyjazdem poza wyznaczonymi godzinami, proszone są o wcześniejszy kontakt tylko i wyłącznie za pośrednictwem skrzynki mailowej z Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego kom. Sebastianem Nowakiem : sebastian.nowak@olsztyn.ol.policja.gov.pl oraz na nr fax: (89) 522 38 85.

W przypadku uzasadnionego zastrzeżenia co do stanu technicznego pojazdu, zagrażającemu bezpieczeństwu w ruchu drogowym oraz podejrzenia, że jego kierowca może znajdować się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających należy dzwonić bezpośrednio pod numer 997 lub 112.

rp