Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Nietrzeźwi rodzice „opiekowali” się 5-letnią córeczką

Bycie rodzicem to wielka odpowiedzialność i poświęcenie. Czy możemy mówić o trosce i rozsądku, gdy zarówno matka jak i jej konkubent, opiekując się 5-letnią córeczką, są nietrzeźwi ? Na to pytanie każdy niech odpowie sobie sam. Jedno jest pewne, to zachowanie jest zakazane prawem.

Wczoraj (03.07.2018), po godz. 18 00, policjanci zostali powiadomieni przez anonimowego mieszkańca bloku, że rodzice, którzy opiekują się 5-letnią dziewczynka są pod wpływem alkoholu.  Mundurowi na miejscu zastali 30-letnią matkę i jej o 5 lat starszego konkubenta. Przebywającej w mieszkaniu 5-letnia dziewczynka czuła się dobrze, jej życiu i zdrowiu na szczęście nic nie zagrażało. Policjanci wyczuli od dorosłych silną woń alkoholu. Oboje oświadczyli, że wypili po 2 piwa. Dodali, że niedawno wrócili z miasta i wraz z córką położyli się spać.
Badanie policyjnym alkomatem wykazało u matki ponad promil alkoholu, natomiast u jej konkubenta – prawie półtora promila. Funkcjonariusze zadbali o to, by na miejsce przyjechał dziadek i zaopiekował się 5-latka do momentów wytrzeźwienia jej opiekunów.
Zgodnie z art. 106 Kodeksu Wykroczeń, sąd może wymierzyć nietrzeźwym rodzicom karę grzywny. O sytuacji w rodzinie zostanie powiadomiony również sąd rodzinny i nieletnich.

Przypominamy, że w przypadkach skrajnej nieodpowiedzialności rodziców, sądy rodzinne mogą nawet ograniczyć prawa rodzicielskie. Gdy okaże się dodatkowo, że zdrowie lub życie dziecka było zagrożone,  prowadzone są też sprawy karne.  Rodzicom może grozić wtedy od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.


ik