Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjant z olsztyńskiej drogówki na podium w ogólnopolskim konkursie "Policjant Ruchu Drogowego"

36 zawodników reprezentujących 17 garnizonów Policji oraz Żandarmerię Wojskową przez ostatnie cztery dni rywalizowało o tytuł najlepszego policjanta ruchu drogowego w kraju. Uczestnicy, wyłonieni wcześniej w eliminacjach wojewódzkich, zmierzyli się w 6 konkurencjach sprawdzających ich wiedzę i umiejętności zawodowe. Funkcjonariusz naszej komendy - mł. asp. Cezaremu Piotrowski zajął trzecie miejsce w konkursie oraz otrzymał nagrodę specjalną. Jesteśmy dumni i gratulujemy naszemu koledze !

W dniach 18-21.09. br. w Małopolsce  miał miejsce finał XXXI edycji  Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”, nad którym patronat honorowy objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński. W sześciu konkurencjach konkursowych rozgrywanych przez cztery dni udział wzięli najlepsi funkcjonariusze ruchu drogowego z kraju. Do współzawodnictwa na szczeblu krajowym  przystąpiło 34 policjantów ruchu drogowego. Zostali oni wyłonieni podczas eliminacji przeprowadzanych na szczeblach  powiatowym i wojewódzkim. Każdy  garnizon zgłosił po dwóch policjantów. Dodatkowo, w finale konkursu na zasadzie honorowego uczestnictwa, brali udział dwaj żołnierze z Żandarmerii Wojskowej. W sumie startowało 36 zawodników reprezentujących 17 garnizonów Policji oraz Żandarmerię Wojskową. Zawodnicy rywalizowali w wielu zadaniach sprawdzających ich wiedzę oraz umiejętności zawodowe. Poszczególne  konkurencje rozgrywane były na terenie Krakowa oraz Chrzanowa.

 

 

Finał konkursu obejmował następujące konkurencje:

Konkurencja K-1 – test ze znajomości przepisów, w szczególności ustaw: prawo o ruchu drogowym, zagadnień prawa karnego, procedury karnej, prawa o wykroczeniach, procedury wykroczeniowej oraz regulujących transport drogowy, a także taktyki pracy policjanta  oraz innych przepisów służbowych
Konkurencja K-2 – strzelanie z broni służbowej z dobiegiem 
Konkurencja K-3 – kierowanie ruchem drogowym na skrzyżowaniu
Konkurencja K-4 – jazda sprawnościowa motocyklem służbowym 
Konkurencja K-5 – jazda sprawnościowa samochodem osobowym po wyznaczonym torze oraz przebiegnięcie wyznaczonego odcinka 
Konkurencja K-6 – sprawdzian praktycznych umiejętności udzielania pomocy poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych

 

 

O godz. 14:00 na dziedzińcu siedziby OPP w Krakowie rozpoczęto uroczysty apel  z okazji zakończenia  finału  konkursu. Ceremonię rozpoczęto meldunkiem, który dowódca uroczystości  mł. insp. Zbigniew Woszczek złożył Zastępcy Komendanta Głównego nadinsp. Janowi Lachowi.

Następnie Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. dr Krzysztof Pobuta przywitał wszystkich uczestników uroczystości. Generał podkreślił, że prowadzenie Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego” to wyróżnienie i prestiż dla małopolskiego garnizonu. Dla policjantów to dodatkowe doświadczenie i nauka. Komendant  pogratulował zwycięzcom i ich przełożonym, doceniając wysoki poziom umiejętności oraz podziękował wszystkim policjantom i podmiotom zaangażowanych w organizację tego dużego przedsięwzięcia, w tym Małopolskiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego.

Kolejno głos zabrał Piotr Ćwik - Wojewoda Małopolski, który w imieniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego odczytał list gratulacyjny.

Następnie przystąpiono do uroczystego nagrodzenia laureatów konkursu. Puchary i nagrody wręczali  Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jan Lach, Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik i Dyrektor Biura Ruchu Drogowego KGP insp. Zdzisław Sudoł. 

Mł. asp. Marcin SULIK z Komendy Stołecznej Policji  został Policjantem Ruchu Drogowego 2018 roku. Drugie miejsce zajął sierż. szt. Łukasz Zalewski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, a trzecie  mł.asp. Cezary Piotrowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Mł. asp. Cezary Piotrowski z olsztyńskiej komendy otrzymał także nagrodę specjalną jako uczestnik z najdłuższym stażem w Policji (22 lata).

Zawody dla policjantów ruchu drogowego mają już ponad trzydziestoletnią tradycję. Pokazują, jak ważna jest rola funkcjonariuszy „drogówki” w życiu społecznym, którzy mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo każdego uczestnika ruchu drogowego. Poprzez swoją pracę przyczyniają się do realizacji „Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013–2020”, którego głównymi celami są: doprowadzenie do mniejszej liczby wypadków drogowych, obniżenie liczby  zabitych na drogach zmniejszenie liczby osób ciężko rannych w wypadkach, ograniczenie prędkości rozwijanych na polskich drogach, większa dbałość o bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i motocyklistów.

(ik/KWP w Krakowie)