Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

KMP: NIE ZAPOMNIJ ZADBAĆ O SWOJE ŻYCIE – WEŹ ZE SOBĄ ELEMENT ODBLASKOWY

Niesprzyjająca aura za oknem przekłada się na ograniczoną widoczność i opóźnione reagowanie. Dlatego też z myślą o Państwa bezpieczeństwie, zwracamy się z prośbą do zmotoryzowanych o zachowanie na drodze szczególnej ostrożności. Pieszych prosimy o zabieranie ze sobą elementów odblaskowych i rozsądne przechodzenie przez jezdnię.

Okres jesienny to czas, kiedy piesi stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Wcześnie robi się ciemno, a piesi idący poboczem lub przechodzący przez jezdnię w nieoświetlonym miejscu są mało widoczni. Obowiązek posiadania elementów odblaskowych dotyczy zarówno dzieci jak i osób dorosłych. Odblaskami mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki, breloczki, naklejki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

 

Ładowanie odtwarzacza...

 

Okazuje się, że elementy odblaskowe to nie tylko stylowe akcesoria lecz przedmioty, które mogą uratować Ci życie gdy wracasz drogą pieszo, po zmroku, na poza obszarem zabudowanym, ale również na terenie miasta czy wsi, w słabo doświetlonych miejscach. Nie ważne czy będzie to kamizelka, opaska, breloczek czy naklejka na plecaku. Istotne jest to, że kierowca samochodu może Cię zobaczyć już z odległości 150 metrów, odpowiednio wcześniej wyhamować i bezpiecznie ominąć.

Mandat karny w wysokości do 100 zł., może grozić za brak odblasku poza obszarem zabudowanym, po zmierzchu. Jednakże dbając o Państwa bezpieczeństwo oraz biorąc pod uwagę dużą liczbę potrąceń osób pieszych, zachęcamy również do noszenia odblasków nie tylko po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, ale również podczas ponurego dnia na terenie miasta.

DO PIESZYCH apelujemy, aby nie zapominali o elementach odblaskowych wychodząc z domu.

KIERUJĄCYCH samochodami prosimy, aby bacznie obserwowali drogę nie tylko po zmroku

 

Nie zapomnij również i #uwolnijodblask ! O akcji dowiesz się więcej na stronie http://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/49363,KWP-uwolnijodblaski.html

 

ik