Olsztyn: „Szlaban na ryzyko” - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Olsztynie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: „Szlaban na ryzyko”

Przedstawiciele Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie uczestniczyli w spotkaniu edukacyjnym organizowanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe S. A. pn „Szlaban na ryzyko”. Jednym z podstawowych celów kampanii edukacyjnej jest podniesienie świadomości na temat zagrożeń wynikających z nieprawidłowego zachowania uczestników ruchu drogowego w rejonie przejazdów kolejowych.

Nie tylko kierowcy samochodów czy jednośladów ale i piesi, muszą mieć pełną świadomość zagrożenia jakie niesie za sobą lekceważenia przepisów kolejowych. Świadomość nam podpowiada, że do niebezpiecznych sytuacji dochodzi szczególnie na niestrzeżonych przejazdach kolejowych – nic bardziej mylnego! Okazuje się, że przepisy są nagminnie łamane nawet tam, gdzie przejazdy kolejowe wyposażone są w zapory. Skład kolejowy to często masa kilkuset ton a nawet kilku tysięcy ton, która do zatrzymania się od momentu naciśnięcia przycisku nagłego hamowania potrzebuje nawet do 1200 metrów.

Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego aktualnie jest 1055 kilometrów linii kolejowych, na których to drodze znajduje się 740 przejazdów kolejowo-drogowych. W ubiegłym roku, na terenie województwa warmińsko-mazurskiego doszło do 14 wypadków kolejowych. W tym roku do końca trzeciej połowy roku odnotowane zostały cztery wypadki kolejowe – o cztery za dużo!

Nieprawidłowe zachowania kierowców na przejeździe kolejowym:

  • ignorowanie znaku „STOP”

  • wjazd na przejazd pomimo włączonej sygnalizacji ostrzegawczej

  • wjazd na przejazd przy zamykających się rogatkach

  • omijanie zamkniętych rogatek

  • wjazd na przejazd przy otwierających się rogatkach

  • wjazd na przejazd pomimo zbliżającego się pociągu

  • wjazd na przejazd bez uprzedniego upewnienia się, że nie nadjeżdża pociąg

  • wjazd na przejazd pomimo braku możliwości kontynuowania dalszej jazdy

  • jazda „na pamięć”, czyli „po tych torach nic nie jeździ” lub „o tej porze nic nie jeździ”

  • wjeżdżanie w zamknięte rogatki

Zauważyłeś usterkę na przejeździe – poinformuj odpowiednie służby! Gdybyśmy zapytali uczestników ruchu drogowego, co należy zrobić w przypadku usterki np. awarii szlabanu, część z kierowców nie wiedziałaby jak się w takiej sytuacji zachować. Czy ktoś słyszał o „ŻÓŁTEJ NAKLEJCE”? Informujemy, że każdy przejazd kolejowo-drogowy jest wyposażony w żółtą naklejkę, na której umieszczone są indywidualne numery przejazdu oraz informacja z numerem alarmowym w razie wypadku oraz numerem telefonu w razie zauważenia awarii. PKP umieściło na przejazdach kolejowych ponad 28 tys. naklejek, które na podstawie indywidualnego numeru umożliwiają przekazanie bezpośredniej informacji pomiędzy kierującym ruchem kolejowym a Operatorem Numeru Alarmowego. Tylko w ten sposób, służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych są w stanie działać synchronicznie i ostatecznie w ciągu kilku sekund doprowadzić do powstrzymania ruchu pociągów w miejscu zagrożenia.

Ładowanie odtwarzacza...

Policja i przedstawiciele PKP apelują aby dojeżdżając do każdego przejazdu kolejowego upewnić się dodatkowo, czy w pobliżu nie ma pociągu. Ważne jest aby nie lekceważyć sygnalizacji w momencie gdy światła zaczną migać – może zabraknąć czasu na opuszczenie przejazdu bez narażania na niebezpieczeństwo swojego a także życia innych.

rp