Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Ruszamy z festynami w ramach działań " Bezpieczne Ferie"

Już za kilka dni ruszają ferie zimowe. Olsztyńscy policjanci, strażacy i leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas zabaw na śniegu i lodzie. Już po raz siódmy w naszym powiecie, tuż przed zimowym wypoczynkiem, odbędą się festyny edukacyjne, w których udział weźmie około 1500 dzieci z powiatu olsztyńskiego. Podczas pokazów ratowniczych przedstawiciele służb będą propagowali bezpieczne zachowania.

Gdzie i kiedy?

Nad pięcioma jeziorami w powiecie olsztyńskim odbędą się festyny, w których każdego roku uczestniczy około 2 tys. dzieci.

Harmonogram:

• 11 stycznia w Olsztynie na terenie CRS Ukiel od godziny 11.30.

• 15 stycznia Słoneczny Brzeg - jezioro Dadaj od godziny 10.00

• 16 stycznia plaża nad jeziorem Limajno w Swobodnie od godziny 10.00

• 17 stycznia plaża miejska w Zalesiu nad jeziorem Orzyc od godziny 10.00

• 18 stycznia plaża miejska nad jeziorem Jemiołowo w Olsztynku od godziny 10.00
 

Kto za tym stoi...

Organizatorzy: Komenda Miejska Policji w Olsztynie, Starostwo Powiatowe w Olsztynie,Państwowa Straż Pożarna w Olsztynie, Urząd Miasta w Olsztynie, Centrum Powiadamiania Ratunkowego, Straż Miejska, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie, Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Nowe Ramuki, Kudypy, Olsztynek, Jagiełek, Olsztyn, Wipsowo i Wichrowo. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie. Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Szereg atrakcji!

Każdego roku przed feriami policjanci z Wydziału Prewencji KMP Olsztyn odwiedzają dzieci w szkołach i przedszkolach by rozmawiać z nimi o bezpiecznych zachowaniach podczas zbliżających się ferii. Nic tak jednak nie przemawia do najmłodszych, jak widok osoby, pod którą załamał się lód. Uczestnicy festynów będą mieli możliwość zobaczenia na żywo, co dzieje się z taką osobą, jak trudno jest o własnych siłach wydostać się na brzeg. Jest to doskonały moment by pokazać im, jak powinni się zachować, jeżeli w takiej sytuacji się znajdą, a czego kategorycznie unikać. Pokazy przygotowane przez strażaków mają być przestrogą dla najmłodszych i przesłaniem, że nie ma bezpiecznego lodu. Lód jest zdradliwy i nie jest miejscem do zabawy.

Poza oglądaniem specjalistycznych pokazów ratowniczych, dzieci będą mogły zobaczyć jak wygląda tresura i posłuszeństwo psa służbowego. Policyjny przewodnik omówi pozycję "żółwika" w momencie gdy zaatakuje nas agresywny pies. Przekaże tez kilka praktycznych rad, jak za pomocą plecaka szkolnego odciągnąć uwagę atakującego nas zwierzęcia. Dzieci będą mogły sprawdzić nabytą wiedzę w trakcie prowadzonych konkursów. Współorganizatorzy imprezy przygotowali dla najmłodszych nagrody, gorącą herbatę oraz słodkie bułki. Każdy uczestnik otrzyma również element odblaskowy.

Na terenie plaży rozstawione będą także stoiska profilaktyczne.

Na czym nam zależy...

Działania, które realizuje olsztyńska Policja mają przede wszystkim na celu:

• przypomnienie numeru alarmowego 112

• poprawę stanu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej;

• kształtowanie prawidłowych nawyków świadomego i bezpiecznego wypoczynku podczas pory zimowej, a przede wszystkim ferii zimowych;

• uświadomienie dzieciom i młodzieży szkolnej zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać w okresie zimy;

• zaznajomienie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa;

• naukę praktycznego stosowania nabytej wiedzy.

mp