Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Ukrył narkotyki w samochodzie i bieliźnie – grożą mu trzy lata więzienia

28-letniemu mieszkańcowi gminy Lidzbark grożą nawet trzy lata pozbawienia wolności za posiadanie środków odurzających. Interweniujący olsztyńscy wywiadowcy zainteresowali się zaparkowanym pojazdem w którym siedziało trzech mężczyzn i z którego wydobywały się kłęby dymu, którego zapach przypominał paloną marihuanę. W trakcie przeprowadzonej kontroli funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli m.in. konopie indyjskie czy amfetaminę. Zgodnie z prawem, posiadaczowi nielegalnych substancji może grozić kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Olsztyńscy wywiadowcy podczas nocnego patrolowania osiedla Jaroty na jednym z parkingów zauważyli zaparkowane audi, z którego wydobywały się kłębu dymu. W pojeździe siedziało trzech mężczyzn, którzy raczej nie spodziewali się w tym miejscu wizyty policjantów. Na widok policyjnej legitymacji mężczyźni sprawiali wrażenie bardzo zdenerwowanych. Jak się później okazało, kierowca audi miał przy sobie kilka rzeczy o których istnieniu zapewne chciałby zapomnieć.

Podczas przeszukania samochodu interweniujący policjanci natrafili na skarpetkę umieszczoną w bocznych drzwiach kierowcy, w której znajdował się zawinięty w kulkę biały proszek. Podejrzane substancje znajdowały się również w okolicy drążka do zmiany biegów, w tym przypadku była to folia aluminiowa z zawartością suszu roślinnego. Gdy sprawa zrobiła się poważna, 28-latek postanowił wydać w ręce policjantów kolejne substancje zakazane, które ukrył w bieliźnie osobistej.

Zabezpieczone substancje zostały poddane badaniu narkotestem. Wynik badań wskazał jednoznacznie, że są to narkotyki w postaci amfetaminy i marihuany. Policjanci zabezpieczyli łącznie 54 gramy amfetaminy, 4 gramy marihuany i 22 tabletki o działaniu psychoaktywnym. 28-leni właściciel nielegalnych substancji trafił do policyjnego aresztu. Za swoje zachowanie odpowie przed sądem. Zgodnie z prawem może mu teraz grozić kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Odpowiedzialność karna za nieuprawnione posiadanie środków odurzających lub substancji

Art. 62. Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii,

1. Kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

2. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest znaczna ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

(rp/rj)