Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Biskupiec: Policyjne działania „Alkohol i narkotyki” na drogach powiatu olsztyńskiego

Dziś w godzinach porannych biskupieccy i olsztyńscy policjanci przeprowadzili akcję „Lejek” mającą a celu sprawdzenie stanu trzeźwości jak największej liczby kierowców. Działania zorganizowano w miejscach przy których ruch pojazdów w godzinach porannych jest wzmożony. Funkcjonariuszom w czynnościach służbowych pomagała policjantka z Niemiec, która obecnie przebywa u nas na praktykach i przygląda się naszej pracy.

Dziś (12.08.2019r.) w godzinach porannych, na drogach dojazdowych do Biskupca, można było zauważyć wzmożoną liczbę patroli Policji. Taki widok to wynik prowadzonych przez biskupieckich i olsztyńskich funkcjonariuszy działań „Alkohol – Narkotyki”, których celem było wyeliminowanie z ruchu drogowego zagrożenia jakie mogą stwarzać nietrzeźwi kierowcy. Naszym polichantom w czynnościach służbowych pomagała policjantka z Niemiec, która obecnie przebywa u nas na praktykach i przygląda się pracy polskiej Policji.
W trakcie trwających kilka godzin działań, policjanci skontrolowali blisko 300 kierujących. Spośród skontrolowanych kierowców znalazło się aż 7 nieodpowiedzialnych osób, , którzy  lekceważąc przepisy ruchu drogowego wsiedli za kierownicę będąc w stanie nietrzeźwości. Trzech z nich miało w swoim organizmie ponad pół promila alkoholu , w związku z czym odpowiedzą za przestępstwo.  U czterech osób urządzenie wykazało poniżej 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Za popełnione wykroczenie odpowiedzą przed sądem. Niechlubna rekordzistka – mieszkanka gm. Biskupiec -  posiadała blisko 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.
Niepokojące jest to, że większość tych osób jechała do pracy, gdzie zamierzali wykonywać swoje obowiązki zawodowe. My policjanci zadajemy zatem sobie pytanie: ILE ŻYĆ DZIŚ OCALILIŚMY, ELIMINUJĄC Z DROGI 7 KIEROWCÓW BĘDĄCYCH POD WPŁYWEM alkoholu?  Gdyby Ci kierowcy pojechali dalej, to po pierwsze stanowiliby zagrożenie na drodze, po drugie wykonując w pracy swoje obowiązki z krążącymi we krwi procentami, mogliby zrobić krzywdę sobie i innym….
Pomimo policyjnych apeli i grożącej wysokiej karze za jazdę po alkoholu wciąż zdarzają się nieodpowiedzialni  „śmiałkowie” jazdy na „podwójnym gazie”. Zgodnie z kodeksem karnym, za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 000 zł.


Pamiętaj:

 

  • Jeżeli planujesz prowadzenie pojazdu nie spożywaj alkoholu lub podobnie działającego środka.;
  • Jeżeli masz wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości – wykonaj badanie. Takie badanie można wykonać m.in. w większości jednostek Policji;
  • Odmawiaj jazdy z kierowcą, który jest pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka – uniemożliw mu dalszą jazdę.


ik

Pliki do pobrania

  • 9.09 MB