Wypadek z udziałem autokaru – aktualizacja - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Olsztynie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wypadek z udziałem autokaru – aktualizacja

Wczoraj na drodze krajowej nr 53 około 500 metrów od miejscowości Klewki w kierunku Szczytna, doszło do wypadku drogowego z udziałem trzech pojazdów, w tym autokaru, którym podróżowało 41 pielgrzymów. Olsztyńscy policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego zdarzenia. Ostatecznie do okolicznych szpitali trafiło 28 uczestników wypadku, z czego 4 z nich jest nadal hospitalizowanych. Prawdopodobną przyczyną wypadku był nieprawidłowo wykonany manewr wyprzedzania, którego w miejscu niedozwolonym podjął się 32-letni kierowca osobowej mazdy.

Do zdarzenia doszło wczoraj (29.08.2019r.) przed godz. 13:00 na drodze krajowej 53 za miejscowością Klewki w kierunku Szczytna. Zderzyły się tam trzy pojazdy – osobowa mazda, lad rover wraz z przyczepą i autokar przewożący 41 pielgrzymów. Na miejsce natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe. Droga w miejscu wypadku przez kilka godzin była całkowicie zablokowana.

Ze wstępnych ustaleń pracujących na miejscu funkcjonariuszy wynika, że sprawcą wypadku był 32-letni kierujący osobową mazdą, który jadąc w kierunku Szczytna, w miejscu niedozwolonym i przed zakrętem w prawo rozpoczął manewr wyprzedzania land rovera z przyczepą. Na skutek nieprzemyślanej decyzji 32-latek doprowadził do czołowego zderzenia z jadącym z naprzeciwka autokarem. Ostatecznie wyprzedzany land rover oraz autobus w celu zminimalizowania skutków zdarzenia zjechały na pobocze drogi, po czym oba pojazdy wpadły do przydrożnego rowu, gdzie przewróciły się na bok. Samochód sprawcy wypadku zatrzymał się dopiero kilkaset metrów dalej.

Natychmiast, po otrzymaniu zgłoszenia o wypadku na miejsce wysłane zostały służby ratunkowe: Policja, Ochotnicza Straż Pożarna, Państwowa Straż Pożarna i helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W wypadku uczestniczyło łącznie 47 osób dorosłych i 7-letnie dziecko, w tym 42 osoby podróżujące autokarem. Bezpośrednio po zdarzeniu przeprowadzona została selekcja poszkodowanych, by do szpitali trafiły osoby najciężej ranne. Łącznie do okolicznych szpitali zostało przewiezionych 28 osób w tym dwie osoby dorosłe oraz 7-letnie dziecko jadące samochodem sprawcy. 4 z nich są nadal hospitalizowane. Na szczęście ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Badanie trzeźwości kierowców policyjnym alkomatem nie wykazało obecności alkoholu w ich organizmach.

Ładowanie odtwarzacza...

Olsztyńscy policjanci pod nadzorem prokuratora szczegółowo wyjaśniają przyczyny oraz okoliczności tego wypadku. Przez kilka godzin droga w miejscu zdarzenia była całkowicie zablokowana.

Zgodnie a art. 177. § 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

rp