Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Odpust w Gietrzwałdzie – policjanci zadbają o bezpieczeństwo pielgrzymów podczas uroczystości

W przyszła niedzielę (8 września 2019r.) w Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie odbędą się uroczystości odpustowe. Organizatorzy spodziewają się odwiedzin kilkudziesięciu tysięcy pielgrzymów z całej Polski. Nad ich bezpieczeństwem będą czuwać policjanci.

W najbliższą niedzielę (08.09.2019r.), na Gietrzwałdzkich Błoniach, w związku z organizacją Uroczystości 142. Rocznicy Objawień Najświętszej Maryi, 53. Dożynek Archidiecezjalnych w Gietrzwałdzie, organizatorzy spodziewają się odwiedzin wielu pielgrzymów z całej Polski. Tak duże przedsięwzięcie wymaga odpowiedniego zabezpieczenia i przygotowania ze strony służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Tego dnia wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu. Uruchomione zostaną również specjalne linie komunikacji miejskiej w celu ułatwienia dojazdu pielgrzymów do sanktuarium oraz ich powrotu do domu. Nad bezpieczeństwem uczestników uroczystości czuwać będzie blisko 200 policjantów.

Organizacja tak dużego przedsięwzięcia wymaga wprowadzenia nowej organizacji ruchu na terenie Gietrzwałdu, Woryt a także drogach dojazdowych. Okoliczni mieszkańcy muszą w tym dniu liczyć się z utrudnieniami w dojeździe do swojej posesji czy możliwości jej opuszczenia.                                           

Na obrzeżach Gietrzwałdu zostaną zorganizowane parkingi, a nad płynnością ruchu będzie czuwała policja. W każdej sytuacji nadrzędne będzie stosowanie się do poleceń służb bezpieczeństwa. W sytuacjach kryzysowych czynny będzie gminny telefon alarmowy: 500 804 600.

Mieszkańcy

W niedzielę, 8. września, zgodnie z wytycznymi policji, od godz. 08:00 do godz. ok 15:00 zostaną zamknięte wszystkie wjazdy do Gietrzwałdu. Zamknięta zostanie droga od cmentarza w Gietrzwałdzie do skrzyżowania z drogą Rentyny-Woryty (ul. Stadionowa, Aleja Gietrzwałdzka).

Mieszkańcy Woryt – wyjazd w kierunku Olsztyna lub Ostródy będzie możliwy przez Rentyny w kierunku drogi wojewódzkiej DW 527

W wyjątkowych sytuacjach, na wjazd do Gietrzwałdu można uzyskać przepustkę – informacja Sekretarz Gminy – tel. 89 524 19 04. Wjazd za okazaniem przepustki – pierwszym wjazdem od strony Olsztyna.

Pielgrzymi

Na obrzeżach Gietrzwałdu od strony Woryt, zostaną zorganizowane parkingi, a nad płynnością ruchu czuwała będzie policja. Dojazd do parkingów będzie odbywał się drogą nieutwardzoną przez Woryty (ruch jednokierunkowy). Należy zwrócić uwagę na banery informacyjne, które będą ustawione przy drodze krajowej nr 16. W tym roku nie ma wyznaczonych parkingów przy drodze do Łajs.

Dla podróżujących MPK oraz transportem zbiorowym – kierunek Olsztyn – przystanki zlokalizowane będą przy ul. Szkolnej.

Dla podróżujących transportem zbiorowym – kierunek Ostróda – przystanek przy ul. Ostródzkiej.

Dla podróżujących autokarami - przystanki dla wsiadających / wysiadających z autokarów zlokalizowane są przy cmentarzu (ul. Stadionowa).

Jak nie paść ofiarą złodzieja?

  • NIGDY nie noś cennych przedmiotów w tylnej kieszeni spodni. Dzisiejsze modele telefonów komórkowych mają duże rozmiary i wystają z kieszeni zachęcając tym samym kieszonkowców do kradzieży i ułatwiając im "pracę"- sprawca może w łatwy sposób chwycić przedmiot i delikatnie wysunąć go ze ubrania nie wzbudzając podejrzeń ofiary,
  • torby i torebki ZAWSZE trzymaj przy sobie. Pamiętaj o ich zamknięciu! W miejscach o dużym nateżęniu ruchu trzymaj je z przodu, zapięciem "do siebie",
  • UNIKAJ pokazywania telefonu innym i chwalenia się jego funkcjami w miejscach publicznych,
  • NIGDY nie zostawiaj cennych przedmiotów (telefonu komórkowego, portfela, torebki) bez nadzoru w miejscach widocznych, np. w samochodzie, na stoliku w restauracji, przy ladzie sklepu,
  • klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty zawierające Twój adres,
  • jeśli zauważysz moment kradzieży lub bardzo podejrzanie zachowującą się osobę głośno reaguj i powiadom Policję, starając się jednocześnie zapamiętać jak najwięcej szczegółów.

W Kancelarii Parafialnej znajdującej się przy ul. Kościelnej 4 w Gietrzwałdzie działać będzie Punkt Rzeczy Znalezionych (89 512 31 02). Przed zawiadomieniem Policji o przestępstwie warto sprawdzić, czy po prostu nie zgubiliśmy swojej własności.

rp