Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ „NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO”

Wczoraj w całej Polsce policjanci ruchu drogowego prowadzili działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Głównym celem tych cyklicznych działań jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów - czyli niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Wczoraj (02.10.2019) olsztyńscy policjanci wzięli udział w ogólnopolskich działaniach  „NURD” – „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, ale także przyglądali się, jak piesi i rowerzyści wywiązują się ze swoich obowiązków. Głównym celem tych cyklicznie prowadzonych działań jest poprawa bezpieczeństwa tej grupy użytkowników ruchu, których praktycznie nie chroni nic poza własnym rozsądkiem i odpowiedzialnym stosowaniem się do obowiązujących przepisów.

Policjanci w trackie wczorajszych działań skupiali się na miejscach, w których może dochodzić do naruszeń przepisów ruchu drogowego przez kierujących wobec pieszych i rowerzystów. W pracy pomocny okazał się również monitoring z kamer ITS. Tylko jednego dnia funkcjonariusze ujawnili blisko 30 wykroczeń, z czego 13 popełnili sami niechronieni uczestnicy ruchu drogowego.

Wśród nich znalazły się m.in.:

  • Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym;
  • wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim;
  • niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej przez pieszych.

Przypominamy:

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Pamiętaj o odblaskach:

Apelujemy również do pieszych i rowerzystów o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo. Zachęcamy pieszych do noszenia odblasków nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego oraz rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania. Ponadto, ze względu na porę roku, dni stają się coraz krótsze. Dlatego też szczególnie w okresie jesienno-zimowym należy zadbać o bycie widocznym na drodze.

(aj)

Ładowanie odtwarzacza...