Tak wiele za tak niewiele – KORYTARZ ŻYCIA! - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Olsztynie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Tak wiele za tak niewiele – KORYTARZ ŻYCIA!

Czas – jest nieodzownym elementem skutecznego niesienia pomocy poszkodowanym. Po zdarzeniu drogowym, zwłaszcza na drogach ekspresowych czy autostradach błyskawicznie tworzą się nawet kilkukilometrowe korki. W skrajnych przypadkach, ruch całkowicie może być wstrzymany nawet przez kilka godzin. Pamiętajmy, że każdy z nas może się przysłużyć poszkodowanym, którym w oczekiwaniu na pomoc służb ratunkowych każda sekunda jest na wagę złota. Korytarz życia – tak wiele za tak niewiele.

Obowiązek ułatwienia przejazdu pojazdom uprzywilejowanym ściśle określony jest w przepisach ustawy prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 9, kierowcy, którzy widzą lub słyszą pojazd uprzywilejowany mają obowiązek, aby ułatwić mu przejazd poprzez niezwłoczne usunięcie się z toru jego jazdy a w razie potrzeby należy się zatrzymać. Bądźmy świadomymi uczestnikami ruchu drogowego i w razie najechania na wypadek drogowy już zawczasu pomyślmy o ułatwieniu służbom jak najszybsze dotarcie do poszkodowanych.

Opis filmu: korytarz życia

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 26.87 MB)

Jak prawidłowo utworzyć korytarz życia:

  • Zauważyłeś korki – zjedź do zewnętrznej krawędzi jezdni.
  • Nie słyszysz jeszcze sygnału pojazdu alarmowego – to nic, zawczasu zorganizuj przejazd służbom ratunkowym.
  • Jedziesz autostradą lewym pasem ruchu koniecznie zjedź do lewej krawędzi jezdni – pozostali kierujący mają obowiązek zjechać do prawej krawędzi.
  • Wozy straży pożarnej potrzebują znacznie więcej miejsca – pomyśl o tym zjeżdżając na pobocze.
  • Patrz w lusterka, dzięki temu doskonale będziesz wiedział co dzieje się wokół.
  • Ścisz radio – pozwoli to z daleka usłyszeć nadjeżdżający pojazd uprzywilejowany.

Na zakończenie, przypomnimy również o tym, że w trakcie oczekiwania na odblokowanie drogi należy zachować szczególną ostrożność. Często podróżujemy z najbliższymi czy zwierzętami, którym również należy zapewnić bezpieczeństwo. Zadbajmy zatem, aby pasażerowie nie opuszczali pojazdu w chwili przejazdu auta uprzywilejowanego. Postawą zrozumienia zaistniałej sytuacji oraz opanowania emocji sprawimy, że podróżujące z nami dzieci nie wpadną w panikę związaną z nagłym przerwaniem podróży.

Pamiętaj, że nie jesteś jedynym uczestnikiem ruchu drogowego! Każdy zasługuje na bezpieczne dotarcie do celu i bezpieczny powrót do swojego miejsca zamieszkania! Przestrzegając tych kilku podstawowych zasad masz realny wpływ na ratowanie zdrowia bądź życia drugiego człowieka.

rp

Powrót na górę strony