NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ – OLSZTYŃSKA POLICJA RADZI - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Olsztynie

Aktualności

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ – OLSZTYŃSKA POLICJA RADZI

Funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KMP w Olsztynie przestrzegają przed oszustami. Należy pamiętać, że sprawy związane z naszymi pieniędzmi, muszą podlegać naszej szczególnej kontroli. Aby nasze środki były bezpieczne w „sieci” - nie należy działać pochopnie. Należy korzystać ze sprawdzonych portali sprzedażowych, pod żadnym pozorem nie otwierajmy linków z nieznanych stron internetowych, nie odpowiadajmy na podejrzane sms-y czy maile. Pamiętajmy również, aby zachować czujność przy zmianie hasła do bankowości internetowej.

Oszuści wciąż wymyślają nowe sposoby, aby dotrzeć do swoich ofiar.

W ostatnim miesiącu olsztyńscy policjanci odnotowali nowe metody przestępców, którzy podając się za kupujących wysyłali fałszywe linki na popularnym komunikatorze. Schemat działania oszustów polega na tym, że wyszukiwali oni na popularnych portalach osoby, które sprzedawały swoje towary. Następnie z sprzedającym kontaktował się potencjalny kupiec
za pomocą komunikatora społecznościowego. Oszust w trakcie konwersacji prosił,
aby sprzedający kliknął w wysłany link i tam podał dane swojej karty płatniczej, rzekomo dzięki czemu będzie mógł przesłać pieniądze za towar. Po kliknięciu w załączony link pokrzywdzony na fałszywej stronie wpisywał wszystkie swoje dane oraz kod aktywacyjny do płatności. Po chwili orientował się, że padł ofiarą oszusta, ponieważ z jego konta zniknęły pieniądze.

NIE PODAWAJ NIKOMU NUMERU KARTY PŁATNICZEJ – NIE MOŻNA PRZESYŁAĆ PIENIĘDZY ZA RZECZ, KTÓRĄ SIĘ SPRZEDAJE.

Kolejne metody oszustów polegają na zmanipulowaniu ,,ofiary” pod kątem szybkiego zysku inwestując w krypto waluty.  Oszuści kontaktowali się z ofiarami poprzez media społecznościowe i oferowali bardzo zyskowną inwestycję. Pokrzywdzony zachęcony chęcią szybkiego zysku pozwalał instalować oprogramowanie, które ,,przejmowało jego komputer” udostępniając im tzw. pulpit zdalny. Kończyło się to później zainstalowaniem oprogramowania, które przechwytywało ich loginy oraz hasła do banku, a nawet przekonywali ofiarę do przekazania numerów kart płatniczych czy dowodów osobistych. Oszuści również po zorientowaniu się, że na koncie ofiary są niewielkie środki zaciągali w ich imieniu ekspresowe pożyczki, które to środki następnie przejmowali.

Również przestygamy przed oszustami podającymi się za policjanta, pracownika bankowego, czy członka rodziny. Mieszkanka Olsztyna poinformowała policjantów, że otrzymała telefon od mężczyzny podającego się za pracownika placówki bankowej z ofertą zmiany limitów płatności na jej rachunku bankowym. Następnie sprawca poprosił kobietę o zainstalowanie nakładki do aplikacji mobilnej na telefonie, pod pretekstem zrealizowania operacji. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że po zainstalowaniu programu i postępowaniu według przekazywanych przez fałszywego pracownika banku instrukcji, w pewnym momencie jej telefon się zawiesił, a po chwili zaczęła otrzymywać smsy z banku o nieautoryzowanych transakcjach. Okazało się, że w ten sposób oszust uzyskał dostęp do jej konta bankowego. Kobieta po zgłoszeniu się do placówki bankowej zorientowała się, że padła ofiarą przestępcy, a z jej konta bankowego zniknęły pieniądze. ZANIM PODJEMNIESZ JAKIEKOLWIEK KROKI ROZŁĄCZ SIĘ I NASTEPNIE ZWERYFIKUJ TOŻSAMOSĆ DZWONIĄCEGO. W tym przypadku przedzwoń do banku, na policję, członka rodziny              i spytaj się czy dzwonili do Ciebie.

Policjanci przestrzegają też przed pochopnym przesyłaniem pieniędzy do znajomych, którzy kontaktują się z nimi przez znane portale społecznościowe. Najczęściej polega to na tym, że przestępcy włamują się na konto użytkownika i rozsyłają w imieniu właściciela profilu maile do jego znajomych z prośbą o przesłanie środków pieniężnych poprzez blik motywując to tym, że są w potrzebie. Wiele osób przesyła środki finansowe, gdyż myśli, że w ten sposób pomaga przyjacielowi czy członkowi rodziny, który w danej chwili jest w potrzebie. Aby uniknąć tego typu oszustw należy skontaktować się z osobą i spytać czy faktycznie potrzebuje pieniędzy.

 

 

 


Policja ostrzega przez kolejną próbą wyłudzenia danych z portali społecznościowych. Zasada działania przestępców jest niezmienna od wielu miesięcy. Na tablicy przypadkowych osób wyświetla się wiadomość wyglądająca jak nagłówek gazety. Zawiera ona bardzo chwytny tytuł, który ma spowodować, że duża liczba odbiorców zainteresuje się jego treścią, a Policja prosi np. o pomoc w ich identyfikacji sprawców. Dodatkowo, wiadomość jest automatycznie dostosowywana do odbiorcy w taki sposób, że algorytm wykrywa jego miejsce logowania i ten sam artykuł dotyczy zdarzenia w różnych miejscach kraju, w zależności od tego, gdzie znajduje się osoba, która go czyta. Odbiorcy zainteresowani takim zdarzeniem bardzo chętnie klikają na miniaturkę, która ma być odnośnikiem do filmu prezentującego zdarzenie. Okazuje się jednak, że aby obejrzeć film należy potwierdzić swoją tożsamość poprzez zalogowanie się do swojego profilu. Tak naprawdę jest to nic innego tylko strona phishingowa wyłudzająca w ten sposób dane do logowania do profilu. Jeśli wypełnione zostanie pole logowania to przestępcy uzyskają dane, które potem wykorzystają do przejęcia profilu. Następnie, zostanie on wykorzystany np. do pisania wiadomości z prośbą o przesłanie kodu BLIK lub do jakiegokolwiek innego przestępstwa. Policja przypomina, że linki prowadzić mogą do jakiejkolwiek strony i należy bardzo uważać, kiedy się w nie klika. Jakakolwiek prośba o zalogowanie się, czy to do banku czy do profilu na portalu społecznościowym czy też do skrzynki mailowej powinna wzbudzić obawę co do zasadności takiego postępowania.Należy również zweryfikować nadawcę otrzymanej wiadomości.

Z uwagi na okres przedświąteczny policjanci przestrzegają również przed emailami, sms-ami informującymi m.in. o niedoręczeniu paczki i konieczności uzupełnienia danych czy dopłaty niewielkiej kwoty za doręczenie paczki – w żadnym przypadku prosimy NIE KLIKAĆ w załączone wiadomości linki. Zanim klikniesz w przesłany mailem link dokładnie sprawdź kto jest nadawcą wiadomości i czy pochodzi ona ze sprawdzonego źródła. Wątpliwości zawsze możesz rozwiać dzwoniąc do biura obsługi firmy kurierskiej.

Przypominamy o środkach bezpieczeństwa podczas zakupów w Internecie:

  • podczas zakupów dokonywanych przez Internet, zawsze należy kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego;
  • należy korzystać ze znanych i sprawdzonych witryn sklepów i portali ogłoszeniowych;
  • warto zapoznać się z opiniami i komentarzami danego sprzedawcy;
  • otrzymując ofertę drogą mailową lub sms, nie korzystajmy z wysłanych linków – na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy;
  • kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest cena, za jaką możemy zakupić interesujący nas przedmiot. Bardzo często atrakcyjnie niska cena jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez oszustów. Dlatego też trzeba uważać na "niepowtarzalne okazje". Zbyt niska cena powinna wzbudzić naszą czujność;
  • przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na początku adresu powinien pojawić się ciąg liter "https", a na końcu symbol zamkniętej kłódki. Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.
Powrót na górę strony