Festyny edukacyjne "Bezpieczne ferie" - Galeria - Komenda Miejska Policji w Olsztynie

Festyny edukacyjne "Bezpieczne ferie"

Z okazji ferii zimowych policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie przygotowali cykl spotkań edukacyjnych w ramach działań "Bezpieczne ferie 2017". W spotkaniach wzięły udział dzieci i młodzież w naszego regionu. Uczestnicy festynów mieli możliwość zobaczenia na żywo, co dzieje się z osobą pod którą załamał się lód, jak trudno jest o własnych siłach wydostać się na brzeg.

Inauguracyjne spotkanie odbyło się w miejscowości Swobodno nad Jeziorem Limajno w rejonie działania Komisariatu Policji w Dobrym Mieście. Kolejne festyny odbyły się na plaży miejskiej w Olsztynku, w Tumianach i na plaży "Słoneczny Brzeg" nad jeziorem Dadaj.

Organizatorzy przygotowali dla uczestników moc atrakcji. Na plaży można było spotkać policjantów, strażaków, leśników oraz ratowników medycznych, od których dzieci dowiedzieć mogły się, na czym polega praca w tych formacjach. Jednak najważniejszym tematem było zimowe bezpieczeństwo. Uczestnicy festynów mieli mozliwość zobaczenia na żywo, co dzieje się z  osobą pod którą załamał się lód, jak trudno jest o własnych siłach wydostać się na brzeg. Pokazy przygotowane przez policyjnych wodniaków, ratowników medycznych i strażaków miały być przestrogą dla najmłodszych i przesłaniem, że żadna grubość lodu nie jest bezpieczna. Lód jest zdradliwy i nie jest miejscem do zabawy.

Poza oglądaniem specjalistycznych pokazów w wykonaniu służb mundurowych i medycznych, dzieci mogły sprawdzić nabytą wiedzę w trakcie prowadzonych konkursów. Najmłodszych rozgrzewała gorąca herbata i kielbaski. Na terenie plaży przygotowane były stoiska leśników dotyczące bezpieczeństwa na terenach leśnych oraz ochrony środowiska i ekologii.

Z roku na rok inicjatywa ta, przy dużym wsparciu logistycznym nadleśnictw oraz władz gmin powiatu olsztyńskiego i wszystkich zaprzyjaźnionych służb przyciąga coraz większą rzeszę najmłodszych. Cieszy to organizatorów, którzy zauważają, że ta cykliczna impreza przerodziła się w kampanię na rzecz bezpieczeństwa. Od wielu już lat, na terenie Olsztyna i powiatu w okresie zimowym służby nie odnotowały ani jednego utonięcia dziecka.

W tym roku organizatorami akcjibyli: Starosta Olsztyński, Komenda Miejska Policji w Olsztynie, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Olsztynie i jednostki jej podległe, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie oraz Nadleśnictwa powiatu olsztyńskiego, tj. Olsztyn, Olsztynek, Wipsowo, Wichrowo, Jagiełek, Kudypy i Nowe Ramuki. Współorganizatorami działań są: Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie i Samorządy Gmin Powiatu Olsztyńskiego Partnerami wspierającymi działania profilaktyczne są: Wytwórnia Octu i Musztardy Octim Sp.z o.o. z Olsztynka, Zakłady Tymbark S.A. oddział Olsztynek, Warmia - Zakłady Mięsne w Biskupcu.

ab/mp