Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działania poszukiwawcze za zaginioną 79- latką

Policjanci nieustannie poszukują zaginionej Marii Kułakowskiej z Dobrego Miasta. Do działań wykorzystano psy tropiące wyszkolone do poszukiwań osób zaginionych metodą „mantrailingu” z Komendy Głównej Policji. Do akcji ponownie włączyli się płetwonurkowie z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.

Policjanci nieustannie prowadzą poszukiwania za zaginioną 79- latką. Działania koordynują funkcjonariusze z Zespołu ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób z Wydziału dw. z Przestępczością p- ko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Do działań wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt, wyszkolone psy tropiące, stosowane są również nowoczesne techniki poszukiwań.

Przypomnijmy- Maria Kułakowska wyszła z domu przy ul. Grudziądzkiej w Dobrym Mieście najprawdopodobniej 29 grudnia 2021r. i do chwili obecnej nie wróciła i nie nawiązała kontaktu z rodziną. Od momentu zgłoszenia zaginięcia kobiety policjanci nieustannie prowadzą działania poszukiwawcze, wykorzystując do tego specjalistyczny sprzęt, nowoczesne techniki oraz wyszkolone psy tropiące. Od samego początku w działaniach policjantów wspierają strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrym Mieście. W działaniach wzięli udział również płetwonurkowie z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie oraz wyszkolony pies tropiący wraz z przewodnikiem z hodowli psów rasowych „FCI Canum Amicus”. Do działań, z uwagi na konieczność przeszukania trudno dostępnego terenu, wykorzystany został również policyjny helikopter.
W poniedziałek (18.01.202r.) w Dobrym Mieście prowadzone były działania poszukiwawcze z wykorzystaniem psów tropiących z Komendy Głównej Policji wyszkolonych do poszukiwań osób zaginionych metodą „mantrailingu”. Dziś (20.01.2022r.) do działań ponownie dołączyli strażacy- płetwonurkowie z Olsztyna.

 

  • policjanci podczas działań poszukiwawczych
  • policjanci podczas działań poszukiwawczych
  • policjanci podczas działań poszukiwawczych
  • służby podczas działań poszukiwawczych
  • służby podczas działań poszukiwawczych
  • służby podczas działań poszukiwawczych
  • służby podczas działań poszukiwawczych
  • strażacy na łodzi

 

 

Metoda mantrailingu to metoda wykorzystywana zazwyczaj podczas akcji ratunkowych lub akcji policyjnych do poszukiwania zaginionych osób, a także do tropienia niezidentyfikowanych sprawców przestępstw. W tropieniu tą metodą psy wykorzystują indywidualne molekuły zapachu osoby zaginionej/poszukiwanej. Nośnikiem zapachu są rozproszone cząstki skórne, włosy lub komórki krwi. Komórki skóry często zawierają również dodatkowe składniki, np. pozostałości kosmetyków. W wyniku działania bakterii na ludzkich komórkach wytwarza się zapach, który następnie wyszukiwany jest przez psa. Czas „aktywności” ludzkich komórek jest bardzo zróżnicowany: w przypadku komórek skóry wynosi on około 36 godzin, zaś czerwonych krwinek – nawet do 120 dni. Ważnym elementem jest trwałość zapachu na szlaku, która uzależniona jest od pogody, oddziaływania wspomnianych powyżej związków chemicznych, a także innych substancji, odpowiedzialnych za okres utrzymywania się zapachu na szlaku.Policjanci apelują do wszystkich osób, które mogą mieć jakiekolwiek informacje na temat osób zaginionych o kontakt. Każda informacja jest dokładnie sprawdzana. 

Powrót na górę strony