Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Szkolenie kadry pedagogicznej prowadzone przez przedstawicieli policji i sanepidu

Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Jonkowie zaprosiła przedstawicieli Policji i Sanepidu do przeprowadzenia szkolenia dla kadry pedagogicznej. Podczas spotkania słuchacze dowiedzieli się, jak wygląda nowe oblicze dopalaczy i jakie niesie ze sobą zagrożenie. Przybliżone zostały również procedury, które należy uruchomić, gdy uczeń szkoły przejawia niepokojące zachowania.

W minionym tygodniu w Szkole Podstawowej w Jonkowie odbyło się szkolenie dla nauczycieli. Poprowadzili je przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie: Lidia Cynt z Zespołu Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii olsztyńskiego Wydziału Prewencji oraz mł. asp. Arkadiusz Mickiewicz - dzielnicowy z Posterunku Policji w Jonkowie, a także Grażyna Dziubanii - kierownik Sekcji Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olsztynie.

W pierwszej części szkolenia prowadzonej przez przedstawiciela Sanepidu, nauczyciele dowiedzieli się czym są dopalacze, jakie jest ich działanie i jakie jest ryzyko związane z ich zażywaniem. Kierownik Sekcji Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej przybliżyła statystyki charakteryzujące skalę zjawiska w naszym województwie oraz przedstawiła wykaz placówek i instytucji świadczących pomoc w zakresie uzależnień, by mogły być one przekazywane rodzinom, które zgłaszają się do pedagogów z problemem uzależnienia. Podczas szkolenia omówione zostały również zagrożenia związane z niewłaściwym dawkowaniem leków oraz z nabywaniem środków farmakologicznych i odżywek dla sportowców z niepewnych źródeł.

Drugą część szkolenia poprowadzili przedstawiciele Policji, którzy wyjaśnili sytuację prawną środków zastępczych i omówili zapisy lipcowej nowelizacji Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Przedstawicielka komórki ds. nieletnich wyjaśniła znaczenie pojęć „demoralizacja” i „czyn karalny” oraz przybliżyła najważniejsze procedury reagowania kadry placówek oświatowych, m.in. w sytuacji, gdy uczeń jest pod wpływem alkoholu lub innego środka psychoaktywnego, gdy taki środek zostanie przyniesiony przez ucznia do szkoły oraz w sytuacji, gdy na terenie szkoły popełniony zostanie czyn karalny. Nauczyciele uczestniczący w szkoleniu poznali uprawnienia, jakie przysługują nauczycielom w związku z posiadaniem statusu funkcjonariusza publicznego, a także zapisy mówiące o prawnym obowiązku reagowania przedstawicieli placówek oświatowych.

Kolejne szkolenia dla kadry pedagogicznej prowadzone przez przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie odbędą się w Żardenikach (gm. Jeziorany) oraz w Bursie Nr 4 w Olsztynie.

(LC)

Powrót na górę strony