Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Gdzie szukać pomocy? M.in. o tym przypominali policjanci i pracownicy sanepidu podczas szkolenia nauczycieli

Przedstawiciele Policji i Sanepidu szkolili nauczycieli Ośrodków Szkolno – Wychowawczych w Żardenikach i Kruzach. Pedagogom wyjaśniono, jakie zagrożenia niesie ze sobą nowe oblicze dopalaczy oraz podpowiedziano, gdzie można szukać pomocy, gdy wychowankowie sięgają po środki zastępcze. Omówiono procedury reagowania, uprawnienia nauczycieli jako funkcjonariuszy publicznych i rolę pracowników oświaty w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Przedstawicielki Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie – Lidia Cynt oraz Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olsztynie – Grażyna Dziubanii wspólnie z funkcjonariuszem Komisariatu Policji w Biskupcu - st. asp. Tomaszem Pijewskim gościli w gminach Kolno i Jeziorany, gdzie przeprowadzili szkolenia dla kadry pedagogicznej. Uczestniczyli w nich wychowawcy z Ośrodków Szkolno – Wychowawczych w Żardenikach i Kruzach.

Pierwszą część szkolenia prowadziła przedstawicielka Sanepidu, która wyjaśniła, czym są dopalacze, jak działają na organizm i dlaczego ich zażywanie jest tak niebezpieczne. Dla zobrazowania skali zjawiska w naszym województwie, nauczyciele mogli poznać statystyki zatruć środkami zastępczymi. Pani Dziubanii omówiła ponadto zagrożenia związane z niewłaściwym dawkowaniem leków oraz z nabywaniem lekarstw i odżywek dla sportowców z niepewnych źródeł, zwłaszcza internetowych. Słuchacze otrzymali również podpowiedź o danych teleadresowych instytucji i placówek specjalizujących się w poradnictwie i leczeniu uzależnień.

W drugiej części szkolenia, prowadzonej przez przedstawicieli Policji, nauczyciele poznali regulacje prawne związane ze środkami zastępczymi. Przedstawicielka olsztyńskiej komórki ds. nieletnich wyjaśniła zmiany związane z lipcową nowelizacją Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, a także przybliżyła znaczenie pojęć „demoralizacja” i „czyn karalny”. Pedagodzy poznali najważniejsze procedury reagowania kadry placówek oświatowych, związane chociażby z popełnieniem na terenie placówki czynu karalnego, a także poznali uprawnienia, jakie przysługują nauczycielom w związku z posiadaniem ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych. Podczas spotkań przedstawiciele Policji omówili również obowiązki jakie spoczywają na pracownikach oświaty w związku z zapisami Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, dzięki czemu nauczyciele poznali zasady wszczynania procedury „Niebieskie Karty” i przebieg prac w grupach roboczych.

Kolejne szkolenie dla przedstawicieli placówek oświatowych z powiatu olsztyńskiego odbędzie się w Starostwie Powiatowym w Olsztynie w dniu 25 października.

lc

  • prezentacja multimedialna dot. dopalaczy
  • policjanci podczas szkolenia
Powrót na górę strony