Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn. Przejechali się „za darmo”. Słono za to zapłacili - zostali zatrzymani

Olsztyńscy policjanci zatrzymali dwóch młodych mieszkańców Olsztyna, po tym jak „za darmo” postanowili przejechać się po mieście. 21-latek nie chciał zapłacić za kurs taksówką, natomiast 15-latek jechał „na gapę” miejskim autobusem. Jak się okazało obydwoje byli poszukiwani.

Wczoraj około godziny 20.00 policjanci zostali wezwani na interwencję. Ze zgłoszenia wynikało, że pasażer autobusu olsztyńskiej komunikacji miejskiej jechał bez ważnego biletu. Interweniujący funkcjonariusze wylegitymowali „gapowicza”. Jak się okazało 15-letni mieszkaniec Olsztyna był poszukiwany. Chłopak został zatrzymany i trafił do Policyjnej Izby Dziecka.

Z kolei dzisiaj kilkanaście minut po godzinie 1.00 oficer dyżurny KMP Olsztyn otrzymał zgłoszenie o awanturujących się mężczyznach w centrum miasta. Na miejsce zgłoszenia natychmiast pojechali policjanci, którzy  rozmowie z mężczyznami ustalili, że doszło do sprzeczki pomiędzy taksówkarzem a jego klientem. Okazało się, że 21-latek po dojechaniu w zamówione miejsce nie chciał zapłacić za kurs.

Mężczyzna tłumaczył, że nie zapłacił bo nie miał przy sobie pieniędzy. W trakcie sprawdzania danych 21-latka w policyjnych bazach danych wyszło na jaw, że jest on poszukiwany przez olsztyński sąd. Mieszkaniec Olsztyna  został zatrzymany i trafił do policyjnej celi.

Mężczyzna nie uniknie odpowiedzialności za popełnienie wykroczenie szalbierstwa.

 

Czy wiesz, że...

Szalbierstwo, jest to wykroczenie polegające na wyłudzeniu bez zamiaru uiszczenia należności świadczeń lub usług. Zgodnie z art. 121 Kodeksu Wykroczeń:

§ 1. Kto, pomimo nieuiszczenia dwukrotnie nałożonej na niego kary pieniężnej określonej w taryfie, po raz trzeci w ciągu roku bez zamiaru uiszczenia należności wyłudza przejazd koleją lub innym środkiem lokomocji, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez zamiaru uiszczenia należności wyłudza pożywienie lub napój w zakładzie żywienia zbiorowego, przejazd środkiem lokomocji należącym do przedsiębiorstwa niedysponującego karami pieniężnymi określonymi w taryfie, wstęp na imprezę artystyczną, rozrywkową lub sportową, działanie automatu lub inne podobne świadczenie, o którym wie, że jest płatne.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 można orzec obowiązek zapłaty równowartości wyłudzonego mienia.

 

Powrót na górę strony