Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Policjanci debatowali ze studentami o prawach człowieka

W Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka policjanci i nauczyciele akademiccy debatowali ze studentami o przywilejach wynikających z Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Uczestnicy poznali zależność pomiędzy prawami i wolnościami człowieka a uprawnieniami funkcjonariuszy, a w związku z kampanią 16 dni przeciw przemocy wobec kobiet omówione zostało zjawisko handlu ludźmi i przemocy w rodzinie.

Wczoraj w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, obchodzony jest na całym świecie Dzień Praw Człowieka. Do jego obchodów przyłączyli się również olsztyńscy policjanci, którzy wspólnie z przedstawicielami Katedry Socjologii Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie oraz członkami Naukowego Koła Socjologów „QUAERO” zorganizowali na Wydziale Nauk Społecznych debatę, do udziału w której zaprosili studentów, wykładowców i wszystkie osoby zainteresowane poruszaną problematyką. W debacie uczestniczył Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie, podinsp. Marek Kuśmierczyk oraz Naczelnik Wydziału Prewencji KMP w Olsztynie, podinsp. Bernadeta Ćwiklińska – Rydel. Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni również Naczelnicy Wydziału Prewencji i Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie – kom. Mariusz Zieliński oraz mł. insp. Robert Zalewski.

Podczas debaty ponad 80 osób szukało odpowiedzi na pytanie, czym są prawa człowieka i jakie jest ich znaczenie dla funkcjonowania jednostki. Głosem eksperckim służył w tym zakresie wykładowca akademicki, dr Stanisław Burdziej, który omówił socjologiczne aspekty sprawowania władzy, a także przytoczył wyniki badań opinii społecznej na temat postrzegania jakości pracy przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania. Podkreślił potrzebę aktywnej współpracy ze społeczeństwem, by skutecznie przeciwdziałać pojawiającym się zagrożeniom.

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka to również dzień, w którym kończy się 16-stodniowa kampania przeciw przemocy wobec kobiet. Każdego roku rozpoczyna się ona w dniu 25 listopada. Na jej podsumowanie przedstawicielka olsztyńskiego Wydziału Prewencji, mgr Lidia Cynt, wyjaśniła, dlaczego kampania została umiejscowiona właśnie pomiędzy tymi dwiema datami. Prelegentka opowiedziała m.in. historię tragicznej śmierci sióstr Mirabal z rąk dyktatora Republiki Dominikany w 1960 oraz o masakrze w Montrealu w 1989 roku. Słuchacze dowiedzieli się również o roli Policji w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i walce ze zjawiskiem handlu ludźmi. Przestępstwa te zostały omówione w perspektywie łamania praw człowieka do życia wolnego od przemocy i niewolnictwa. Nie zabrakło danych statystycznych dotyczących tych zjawisk – liczby wszczętych procedur „Niebieskie Karty” na terenie województwa i powiatu olsztyńskiego, liczby osób dotkniętych przemocą w rodzinie oraz ofiar handlu ludźmi, a także danych dotyczących prowadzonych postępowań w sprawach o znęcanie się i handel ludźmi.

 

 

 

 

 

 

 

Debatowano również na temat związku pomiędzy prawami człowieka a uprawnieniami Policji. Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie ds. Ochrony Praw Człowieka, kom. Sebastian Kajczyński, wyjaśnił, jakie zadania spoczywają na policjantach i jakie uprawnienia nadała funkcjonariuszom Ustawa o Policji. Omówił także zasady użycia środków przymusu bezpośredniego i broni palnej w kontekście przestrzegania praw człowieka.

 

 

 

 

 

 

 

Debata zakończyła się dyskusją na temat uprawnień Policji w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz jej roli w opiniowaniu projektów z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa  mieszkańców i społeczeństwa.

O potrzebie dyskutowania na temat praw człowieka świadczy niewątpliwie fakt, iż policjanci nawet po zakończeniu czasu przeznaczonego na debatę nadal rozmawiali ze studentami, odpowiadali na pytania, dyskutowali o wielu prawnych rozwiązaniach.

 

LC

Powrót na górę strony