Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Konsultacje społeczne w sprawie projektu mapy zagrożeń bezpieczeństwa

Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie spotykają się z mieszkańcami lokalnych społeczności i przedstawicielami różnych instytucji w ramach konsultacji społecznych przy tworzeniu „Powiatowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Mapa ta jest projektem ogólnopolskim, który pozwoli na kierowanie sił i środków tam, gdzie będzie to konieczne z uwagi na poprawę bezpieczeństwa.

Zapraszamy mieszkańców, dziennikarzy i przedstawicieli różnych instytucji do aktywnego uczestniczenia w konsultacjach.

Od początku lutego w powiecie plsztyńskim – w powiecie, gminach i na osiedlach - organizowane są konsultacje społeczne, w trakcie których policjanci gromadzą informacje i spostrzeżenia od obywateli, które posłużą do stworzenia „Powiatowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.” Mapa ta jest projektem ogólnopolskim i posłuży do przedstawienia skali i rodzaju zagrożeń występujących na terenie naszego województwa na poziomie kazdej jednostki administracyjnej. Pozwoli również na kierowanie sił i środków tam, gdzie będzie to konieczne z uwagi na poprawę bezpieczeństwa.

Mapa będzie powstawała na podstawie danych policji oraz informacji zebranych w ramach współpracy z lokalnymi społecznościami oraz podmiotami zainteresowanymi spawami bezpieczeństwa.

Po co mapa zagrożeń bezpieczeństwa i co z niej wynika dla mieszkańców Warmii i Mazur?

Mapa zagrożeń bezpieczeństwa to element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym. Narzędzie, które pozwoli na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie społecznościom lokalnym skali i rodzaju zidentyfikowanych zagrożeń przez instytucje współodpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządek publiczny, z uwzględnieniem oczekiwań społecznych. Jak podkreślają przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, mapa będzie jednym z najważniejszych czynników, na podstawie których można będzie kształtować struktury terenowe Policji. Będzie także punktem wyjścia do decyzji związanych z takim rozlokowaniem struktur Policji, które pozwoli na zapewnienie jednakowego, wysokiego poziomu bezpieczeństwa w całym kraju.

Konsultacje społeczne – wspólnie w trosce o bezpieczeństwo

Projekt mapy na różnych poziomach – krajowym, wojewódzkim i powiatowym - zawiera kilka kryteriów m.in. dotyczących zagrożenia przestępczością, czy wykroczeniami, które są szczególnie uciążliwe społecznie, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, wyniki badań społecznych w zakresie poczucia bezpieczeństwa z uwzględnieniem zagrożeń lokalnych i oczekiwania społeczne w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa.

Właśnie dlatego samorządowcy różnego szczebla z powiatu, przedstawiciele olsztyńskiej policji, szefowie służb i inspekcji, przedstawiciele regionalnych mediów oraz mieszkańcy lokalnych społeczności od początku lutego uczestniczą w konsultacjach, w których mogą zaproponować elementy, które w ich ocenie powinna zawierać mapa zagrożeń bezpieczeństwa w ich okolicy.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do aktywnego uczestniczenia w zaplanowanych spotkaniach. Wspólne konsultacje i zaangażowanie wszystkich członków lokalnych społeczności pomoże nam zadbać o bezpieczeństwo w naszej najbliższej okolicy. 

Co przed nami? Harmonogram spotkań

 

Miejsce Spotkania Termin spotkania

 

Siedziba Rady Osiedla Jaroty, ul.Jaroszyka 14 Olsztyn

 

15.02.2016

g. 17.15

 

Urząd Miasta w Barczewie, Plac Pocztowy 1

 

15.02.2016

g. 14.00

 

Zespół Szkół Gastronomiczno - Spożywczych w Olsztynie,Ul. Żołnierska 49

 

16.02.2016

g. 17.15

Urząd Miasta w Barczewie, Plac Pocztowy 1

16.02.2016

g. 8.30-10.30

Urząd Gminy w Purdzie, Purda 19

16.02.2016

g. 11.00-13.00

Budynek Prychodni Lekarskiej, Olsztyn, ul. Wańkowicza 5

17.02.2016

g. 17.00

Siedziba Straży Kortowskiej, Olsztyn ul. Oczapowskiego

17.02.2016

g. 12.00

Komisariat Policj w Olsztynku, ul. Chopina 25

18.02.2016

g. 16.00

 

Siedziba Rady Osiedla Śródmieście, Olsztyn ul. Pac Konsulatu 5

 

18.02.2016

g. 17.00

Biblioteka Publiczna, Świątki 93

18.02.2016

g. 12.00

 

Sala Odpraw Wydziału Interwencyjnego KMP w Olsztynie, ul. Pstrowskiego 3

 

19.02.2016 g 11.00

Wszelkie uwagi dotyczące zagrożeń i poczucia bezpieczeństwa w Twoim miejscu zamieszkania można kierować na adres :

lidia.cynt@olsztyn.ol.policja.gov.pl

Co już za nami?

Podczas konsultacji policjanci przedstawiają założenia projektu powiatowego, z uwzględnieniem danych policyjnych dotyczących zagrożeń przestępczością i struktury organizacyjnej Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Przedstawiają ideę mapy i podkreślają troskę o poziom bezpieczeństwa nie tylko w Olsztynie ale także w najmniejszych miejscowościach zlokalizowanych na terenach gmin powiatu olsztyńskiego. Projekt ten, to nic innego jak odzwierciedlenie zagrożeń już zidentyfikowanych przez olsztyńską policję. Ma on przede wszystkim na celu uwzględnienie spostrzeżeń obywateli.

Ważne zdanie innych

Projekt mapy na poziomie powiatowym  ma zawierać kilka kryteriów m.in. dotyczących zagrożenia przestępczością, czy wykroczeniami, które są szczególnie uciążliwe społecznie, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, wyniki badań społecznych w zakresie poczucia bezpieczeństwa z uwzględnieniem zagrożeń lokalnych i oczekiwań społecznych w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa.

Właśnie dlatego lokalni samorządowcy uczestniczący w konsultacjach po zapoznaniu się z policyjnym projektem mogli zaproponować dodatkowe elementy, które w ich ocenie powinna zawierać powiatowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa.

Obecnie na bieżąco, lokalnie - na terenie miasta i powiatu - odbywają się konsultacje społęczczne założeń "Krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce".

mp//kb/af

Powrót na górę strony