Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Podsumowanie pierwszego miesiąca wakacji

Za nami pierwszy miesiąc letniego wypoczynku dzieci i młodzieży. Głównym celem działań "Bezpieczne Wakacje 20016r", jak co roku jest zapewnienie bezpiecznego wypoczynku. Nadal trwają spotkania prewencyjne policjantów z dziećmi i młodzieżą wypoczywającą na koloniach i obozach oraz kontrole kąpielisk strzeżonych i niestrzeżonych.

Przez cały lipiec policjanci ruchu drogowego skontrolowali prawie 3.000 pojazdów, w tym 65 autobusów, 19 motocykli i 29 rowerów. Dużą uwagę policyjne patrole skupiają również na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez osoby piesze (126 kontroli). Funkcjonariusze przypominają o obowiązkowych elementach odblaskowych, podczas poruszania się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Dla blisko 1000 uczestników ruchu drogowego kontrole zakończyły się otrzymaniem mandatu. Policjanci zastosowali także prawie 600 pouczeń. Wobec 250 kierujących sporządzono wnioski o ukaranie do sądu.

Z dróg wyeliminowanych zostało 48 uczestników ruchu drogowego, którzy postanowili wsiąść za kierownicę na tzw. „podwójnym gazie”. 34 osoby odpowiedzą za przestępstwo, a 2 za wykroczenie.

236 kierowcom zatrzymano dowody rejestracyjne za zły stan techniczny pojazdów, w tym pięć przypadków dotyczyło autokarów.

Oprócz działań na drogach, funkcjonariusze spotykają się z grupami dorosłych, dzieci i młodzieży promując bezpieczne zachowania w miejscach wypoczynku.

Akcją „Dzielnicowy w Szkole” jeszcze przed wakacjami zostało objętych 61 szkół z m. Olsztyna i powiatu olsztyńskiego, przeprowadzono 191 spotkań z dziećmi i młodzieżą. Spotkania odbywały się również w przedszkolach oraz placówkach opiekuńczo – wychowawczych i leczniczych. W okresie przedwakacyjnym policjanci przekazywali treści z zakresu bezpieczeństwa zwłaszcza podczas spotkań edukacyjnych oraz poprzez lokalne media i stronę internetową olsztyńskiej Policji. Rozpropagowywane były również informacje na temat funkcjonowania „Telefonu bezpieczeństwa dla turystów zagranicznych”, e-usługi „Bezpieczny Autobus” i RSO.

Dzielnicowi, pracownicy Zespołu Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii oraz Wydziału Wywiadowczo – Patrolowego i Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Olsztynie uczestniczyli w festynach i imprezach plenerowych organizowanych przez placówki oświatowe (również przedszkola), kulturalne, rady osiedla, stowarzyszenia i inne podmioty, na których propagowali zasady bezpieczeństwa w czasie wypoczynku letniego, zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, omawiali zagrożenia związane z alkoholem i narkomanią oraz zagadnienia związane z odpowiedzialnością prawną osób nieletnich.

Podczas pierwszego miesiąca wakacji policjanci Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie skontrolowali również 259 miejsc kąpielisk strzeżonych i 524 plaże niestrzeżone. Brali udział w 15 akcjach ratunkowych i podjęli ponad 200 interwencji na terenach wodnych i przywodnych. Funkcjonariusze w celu poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży sprawdzali również ośrodki wypoczynkowe oraz „dzikie” miejsca biwakowania.

Funkcjonariusze i pracownicy Wydziału Prewencji KMP w Olsztynie w ramach współpracy z przedstawicielami olsztyńskiego Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olsztynie spotykali się z dziećmi z olsztyńskich szkół podstawowych oraz uczestnikami form wypoczynku organizowanych przez osiedlowe domy kultury („Na górce”, „Akant”, „Akces”). Podczas tych spotkań dzieciom zostały przedstawione treści z zakresu bezpieczeństwa podczas zabawy w domu, nad wodą, na wsi, na przydomowym podwórku, bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz podczas podróżowania. Dzieci zostały także przestrzeżone przed kontaktami z osobami obcymi, a także nauczyły się odpowiednio reagować w sytuacji ataku psa, gdyż każde dziecko miało okazję przećwiczyć pozycję „żółwika”. Pracownicy Sanepidu przestrzegali najmłodszych przez niebezpieczeństwami związanymi m. in. z zatruciem grzybami, ukąszeniami przez kleszcze, poparzeniami barszczem Sosnowskiego, czy też wścieklizną. Dzieci poznały podstawowe zasady zachowania się w lasach i zostały nauczone, by zbierać tylko dobrze znane gatunki grzybów. W ramach spotkań wśród dzieci zostały rozdysponowane materiały edukacyjne pn. „Zdrowe Wakacje”. Dla uczestników półkolonii organizowanych m.in. przez Klub Osiedlowy „AKCES” oraz Dom Dziennego Pobytu „ARKA” w Olsztynie zostały również zorganizowane wizyty w jednostce Policji, podczas których dzieciom został zaprezentowany sprzęt wykorzystywany w codziennej pracy policjanta.

Policyjne działania potrwają do końca wakacji. Bądźmy rozsądni nad wodą. Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze. Przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego, odpowiednio przygotujmy pojazd przed podróżą. Zwracajmy uwagę na innych użytkowników ruchu a za kierownicę wsiadajmy tylko trzeźwi.

mp/lc

Powrót na górę strony