Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zachęcają klasy pierwsze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do uczestnictwa w programie „CZY PONOSZĘ JAKIEŚ KONSEKWENCJE?”

Autorski program funkcjonariuszy Policji skierowany jest do uczniów klas pierwszych szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Olsztyna i powiatu olsztyńskiego. Jego ideą jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa na terenie placówek oświatowych oraz wyposażenie młodzieży w rzetelną wiedzę o ich sytuacji prawnej w świetle obowiązujących przepisów.

Każdego roku funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie spotykają się z uczniami wszystkich szczebli edukacji, w tym również z młodzieżą szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W 2015 roku policjanci z Olsztyna i z komisariatów podległych KMP w Olsztynie przeprowadzili ogółem 1188 spotkań edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą. Podczas prelekcji w starszych klasach szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych omawiane były między innymi zagadnienia dotyczące Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, cyberprzestępczości, zagrożeń związanych ze spożywaniem alkoholu, środków odurzających i paleniem papierosów. Ponadto w ubiegłym roku policjanci odbyli 431 spotkań z kadrą pedagogiczną, podczas których omawiali obowiązki szkół w zakresie przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości wśród uczniów oraz ustalali formy współpracy instytucjonalnej w tym zakresie.

W celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa na terenie placówek oświatowych oraz dążąc do wyposażenia młodzieży w rzetelną wiedzę o ich sytuacji prawnej w świetle obowiązujących przepisów, policjanci Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wdrażają swój autorski program edukacyjno – informacyjny z zakresu profilaktyki uniwersalnej skierowany do uczniów klas I szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych "Czy ponoszę jakieś konsekwencje?".
 

Cele szczegółowe programu:

1. Podniesienie poziomu wiedzy uczniów szkół ponadpodstawowych na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich, w tym przede wszystkim:

 - podniesienie świadomości na temat zagrożeń związanych z zażywaniem substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, dopalacze);

 - edukacja dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży z zakresu patologii społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem przemocy rówieśniczej;

 - poznanie definicji pojęć „nieletni”. „demoralizacja”, „czyn karalny”, „środek wychowawczy i poprawczy”.

2. Stałe monitorowanie zagrożenia przestępczością placówek oświatowych na podległym terenie, w tym zagrożenia przestępczością nieletnich oraz zmniejszenie liczby czynów karalnych popełnianych przez nieletnich, w tym tych popełnionych na terenie placówek oświatowych.

3. Kreowanie u młodzieży właściwych postaw wyrażających dezaprobatę dla zachowań niezgodnych z prawem.

4. Aktywizacja grona pedagogicznego szkół ponadpodstawowych w podejmowaniu działań profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.

5. Wzmacnianie międzyinstytucjonalnych koalicji na rzecz skutecznych i systemowych działań w zakresie edukacji dla bezpieczeństwa.

 

Policjanci zachęcają szkoły ponadpodstawowe z Olsztyna i powiatu olsztyńskiego do współpracy. Kontakt z koordynatorem działań pod numerem tel. 89 522 47 69.

 

lc/mp

Powrót na górę strony