Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Działania edukacyjno – profilaktyczne pn. „Bezpieczny Senior”

Trwają działania edukacyjno – profilaktyczne pn. „Bezpieczny Senior”, skierowane do osób w wieku emerytalnym, realizowane w ramach Programu „Bezpieczny Olsztyn”. Seniorzy edukowani są w zakresie metod działania oszustów, zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także zjawiska przemocy w rodzinie. Właśnie o przemocy domowej i sposobach reagowania na nią przedstawicielka Wydziału Prewencji rozmawiała z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej „Laurentius” w Olsztynie.

Statystyki policyjne pokazują, że każdego roku niepokojąco zwiększa się ilość osób, co do których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą w rodzinie. W 2016 roku w województwie warmińsko – mazurskim policjanci wypełnili ogółem 7498 formularzy „Niebieska Karta – A” i ujawnili 9473 osoby doświadczające przemocy ze strony najbliższych. Natomiast na terenie podległym Komendzie Miejskiej Policji w Olsztynie funkcjonariusze w 3093 przypadkach interweniowali wobec przemocy w rodzinie, a  jej ofiarami w Olsztynie i powiecie olsztyńskim stało się 3337 osób, co stanowi aż 35 % ofiar z całego województwa. Okazuje się, że najczęściej przemocy doświadczały kobiety (2447 osób w Olsztynie i powiecie olsztyńskim). Dane policyjne dowodzą również, iż wśród osób, co do których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą znajdują się także osoby starsze doznające przemocy ze strony osób najbliższych - współmałżonków, opiekunów, dzieci, a nawet wnuków. W 2016 roku seniorzy (osoby po 66. roku życia) stanowili 8 % wszystkich osób z województwa, co do których istniało podejrzenie, że są dotknięte przemocą w rodzinie. Na terenie działania olsztyńskiej Komendy ten odsetek był o 1 % wyższy.

Dostrzegając niebezpieczeństwo związane z bezradnością osób starszych dotkniętych zachowaniami przemocowymi, olsztyńscy policjanci w treść autorskiego programu „Bezpieczny Senior” włączyli również zagadnienia związane z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. Podczas spotkań współprowadzonych przez pracowników socjalnych, przedstawiciele Policji wyjaśniają psychologiczną i ustawową definicję przemocy w rodzinie, omawiają zadania służb w ramach procedury Niebieskie Karty, podają dane liczbowe obrazujące skalę zjawiska, a przede wszystkim apelują, by nikt nie pozostawał obojętny na krzywdę innych osób. Seniorom przekazywany jest ponadto wykaz placówek pomocowych, a także omawiane są kompetencje poszczególnych służb i instytucji.

Treść programu „Bezpieczny Senior” została w 2016 roku zatwierdzona przez Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie. Program uzyskał ponadto akceptację Starosty Olsztyńskiego i Prezydenta Olsztyna i tym samym realizowany jest w powiecie olsztyńskim i na terenie miasta Olsztyna. Celem działań edukacyjno – profilaktycznych jest nauka bezpiecznych zachowań i umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, przeciwdziałanie zjawiskom patologii, a szczególnie zmniejszenie liczby ofiar przestępstw wśród seniorów.

Podmioty i instytucje zainteresowane udziałem w programie „Bezpieczny Senior” mogą kontaktować się w tej sprawie z asp. szt. Małgorzatą Demianiuk (tel. 89 522 47 48).

Więcej o programie w zakładce Działania profilaktyczne.

Na temat zjawiska przemocy w rodzinie można przeczytać w zakładce Policja radzi -> Przemoc w rodzinie

lc

Powrót na górę strony