Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Program „Nie tylko dzieci dają się nabrać” zaprezentowany podczas Wojewódzkiej Inauguracji Sezonu Letniego

Przedstawicielka Wydziału Prewencji olsztyńskiej komendy podczas odbywającej się w Ostródzie Inauguracji Sezonu Letniego „Bezpieczne Mazury” zaprezentowała uczniom szkół ponadpodstawowych założenia policyjnego programu profilaktycznego „Nie tylko dzieci dają się nabrać”. Młodzież edukowana była o zagrożeniach związanych z handlem ludźmi w perspektywie poszukiwania pracy za granicą.

W dniach 8 – 9 czerwca 2017 roku na terenie Expo Mazury S. A. w Ostródzie, odbyła się pierwsza edycja wydarzenia „Bezpieczne Mazury”, które zostało uznane przez Wojewodę Warmińsko – Mazurskiego za Wojewódzką Inaugurację Sezonu Letniego. Podczas tej imprezy edukacyjnej, przedstawiciele służb i instytucji odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa na terenie województwa promowali wśród dzieci i młodzieży bezpieczne zachowania w okresie wakacyjnym, m.in. podczas odpoczynku nad wodą, w trakcie zabawy, podczas korzystania z dróg i podróży. Jedno ze stoisk edukacyjnych, obok Państwowej Straży Pożarnej, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olsztynie, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Centrum Szkolenia Straży Granicznej, Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Izby Administracji Służbowej, przygotowali policjanci garnizonu warmińsko – mazurskiego.

W drugim dniu zorganizowanych zostało kilkanaście dwudziestominutowych lekcji profilaktycznych skierowanych do grup młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Na stanowisku policyjnym młodzież edukowana była przez policjantkę Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie na temat zagrożeń związanych z nieodpowiedzialnymi zachowaniami w ruchu drogowym, związanymi przede wszystkim z kierowaniem pojazdem będąc pod wpływem alkoholu. Drugą część zajęć prowadziła przedstawicielka Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, koordynatorka policyjnego programu z zakresu przeciwdziałania handlowi ludźmi „Nie tylko dzieci dają się nabrać”. Młodzież na podstawie filmu przygotowanego przez Ministerstwo, dowiedziała się, w jaki sposób pracodawcy mogą wykorzystywać pracowników. Przedstawicielka Policji apelowała, by decyzję o podjęciu pracy, nawet sezonowej, młodzież nie podejmowała pochopnie. Zachęcała, by korzystać jedynie z legalnie działających agencji zatrudnienia i urzędów pracy, a każdą ofertę i pracodawcę dokładnie sprawdzić. Uczestnicy dowiedzieli się ponadto, jakie inne formy przybiera proceder handlu ludźmi i w jaki sposób prawo chroni ofiary.

Informacje na temat autorskiego programu Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie pod nazwą „Nie tylko dzieci dają się nabrać” wraz z materiałami edukacyjnymi można znaleźć na naszej stronie internetowej w zakładce Działania profilaktyczne.

lc/ab