Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn/ Barczewo: Nietrzeźwi kierowcy wyeliminowani z ruchu dzięki obywatelskim zgłoszeniom

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie coraz częściej odnotowują zgłoszenia o pijanych kierowcach. To cieszy i pokazuje, że mieszkańcy miasta i powiatu nie tolerują jazdy na tzw. "podwójnym gazie". Wspólnie z funkcjonariuszami pracują na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa w ruchu i eliminują z dróg nieodpowiedzialnych uczestników ruchu drogowego.

Ujęcie obywatelskie, telefon na numer alarmowy czy nawet anonimowe zgłoszenie- każdy sposób jest dobry, by powstrzymać osoby, które decydują się jechać na "podwójnym gazie". Niektórzy użytkownicy dróg wciąż nie zdają sobie sprawy z tego, że nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie może doprowadzić do tragedii. By im zapobiec funkcjonariusze w trakcie codziennej służby sprawdzają stan trzeźwości osób poruszających się po drogach Olsztyna i powiatu.
Cieszy fakt, że nie tylko policjanci pracują na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa w ruchu, lecz również zwykli obywatele, którzy coraz częściej widząc podejrzane manewry kierowców informują o tym funkcjonariuszy. To właśnie dzięki wzorowej obywatelskiej postawie dwóch kierowców zostało wyeliminowanych z ruchu.

W niedzielę wieczorem (03.09.2017) uwagę zgłaszającej zwrócił fiat, który mimo zmiany świateł na zielone nie wjechał na skrzyżowanie. Kobieta zauważyła również że głowa kierowcy opadła. Podejrzewając, że mogło stać mu się coś złego, podeszła do auta i otworzyła drzwi. Od razu wyczuła silną woń alkoholu. Chciała uniemożliwić mu dalszą jazdę, jednak zanim zdążyła wyjąć kluczyki z stacyjki, mężczyzna odjechał. Kobieta poinformowała o tym oficera dyżurnego, ruszyła za fiatem i na bieżąco informowała funkcjonariuszy o swojej lokalizacji. 57- latek został zatrzymany na ul. Grunwaldzkiej. Zgłoszenie potwierdziło się- mężczyzna miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.
Wczoraj (04.09.2017) około godz. 13:00 policjanci olsztyńskiej drogówki zostali zgłoszenie o kierowcy suzuki, który jedzie w sposób niebezpieczny i może znajdować się pod wpływem alkoholu. Auto miało jechać z Klewek w kierunku Olsztyna. Funkcjonariusze zatrzymali opisany pojazd w m. Szczęsne. Za kierownicą suzuki siedział 56- letni mieszkaniec gm. Dźwierzuty. Badanie na zawartość alkoholu w jego organizmie wykazało ponad 2,5 promila. Mężczyzna przyznał, że przed podróżą wypił alkohol. Nie potrafił wytłumaczyć swojego nieodpowiedzialnego zachowania.
W obu przypadkach kierowcy stracili prawa jazdy i odpowiedzą przed sądem. Za popełnione przestępstwa grozi im kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i wysoka grzywna.


Nowe przepisy – obowiązujące od 18 maja 2015 roku - podwyższyły dolną i górną granicę na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku na 3 lata i z 10 na 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio. Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie stosuje karę w wysokości 5 tyś zł w przypadku osoby, którą na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu przyłapano po raz pierwszy oraz co najmniej 10 tyś zł dla recydywistów. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Do polskiego systemu prawnego wprowadzono również nowy środek – blokadę alkoholową.


Policjanci dziękują za wszystkie zgłoszenia. Te wzorowe, obywatelskie postawy pokazują, że mieszkańcy Olsztyna i powiatu olsztyńskiego nie tolerują jazdy na tzw. "podwójnym gazie". Dbają o swoje bezpieczeństwo oraz o bezpieczeństwo innych użytkowników dróg.


ab