Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Policjanci apelują: W pomoc bezdomnym zaangażuj specjalistów!

Olsztyńscy policjanci, pracownicy socjalni i strażnicy miejscy przez całą zimę realizują kampanię społeczną „Nie pomagasz dając pieniądze na ulicy”. Projekt odbywa się w ramach Miejskiego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego – „Bezpieczny Olsztyn”, a jego celem jest udzielenie kompleksowej pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej i zaangażowanie w tę pomoc mieszkańców miasta.

W związku z trwającym sezonem zimowym i powrotem bardzo niskich temperatur funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Olsztynie i Strażą Miejską w Olsztynie prowadzą systematyczne kontrole miejsc, w których bezdomni mogą szukać schronienia przed zimnem. Przedstawiciele służb docierają do tych osób, by przekazać im informacje na temat instytucji pomocowych funkcjonujących w mieście i zachęcić do skorzystania z ofert noclegowni. Funkcjonariusze Policji, Straży Miejskiej i pracownicy socjalni kontrolują dworce, pustostany, ogródki działkowe, piwnice, węzły ciepłownicze, gdyż miejsca te są wyjątkowo niebezpieczne dla przebywających tam osób, głównie ze względu na zły stan techniczny i panujące tam niskie temperatury. Sposób ogrzewania tych pomieszczeń przez bezdomnych również niesie zagrożenie i może prowadzić do pożaru. Podczas rozmów z osobami bezdomnymi i żebrzącymi policjanci przekazują ulotki z wykazem miejsc noclegowych i zachęcają do schronienia się w nich w czasie zimy. Ulotka zawiera m. in. informacje o placówkach, które zapewniają pomoc medyczną, wydają ciepłe posiłki, bony żywnościowe, odzież i oferują możliwość skorzystania z kąpieli.

Bezdomni otrzymują również koce i termosy z ciepłą herbatą. Jeśli np. ze względu na zły stan zdrowia lub objawy wychłodzenia organizmu potrzebna jest pomoc medyczna, na miejsce wzywane jest pogotowie. Taka potrzeba zaistniała podczas piątkowej kontroli miejsc koczowania bezdomnych, gdzie okazało się, że przebywający w pustostanie mężczyzna ma głęboką ranę dłoni.

W jednym z opuszczonych domów na terenie Osiedla Mazurskiego znaleźliśmy dwóch śpiących mężczyzn, dookoła porozrzucane były różne sprzęty, butelki po alkoholu, a na podłodze znajdowało się wiele plam krwi, czuć było ponadto specyficzny, nieprzyjemny zapach. Obudzenie mężczyzn zajęło nam kilka minut, a po chwili okazało się, że są to znani pracownicom socjalnym podopieczni Schroniska dla Bezdomnych.  Mężczyźni przyznali, że spędzili w tym domu noc i spożywali alkohol. Z jednym z panów kontakt był znacznie utrudniony, miał problemy z samodzielnym poruszaniem się i okazało się, że znajdujące się w pomieszczeniu plamy krwi to efekt głębokiej rany kciuka mężczyzny. Widoczne były także odmrożenia jego kończyn. Na miejsce wezwaliśmy pomoc medyczną. Okazało się, że mężczyzna wymaga hospitalizacji, a ranę kciuka trzeba zszyć - relacjonuje mł. asp. Dominika Bielecka, dzielnicowa Posterunku Policji w Olsztynie.

By dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy konieczne jest zaangażowanie nie tylko przedstawicieli służb, ale każdego mieszkańca naszego miasta. Dlatego apelujemy, by na bieżąco informować służby porządkowe o osobach leżących na mrozie, przebywających w okolicach dworców, siedzących dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujących pustostany, kanały ciepłownicze itp. Prosimy o zainteresowanie się losem sąsiadów bądź innych znanych osób, które są niepełnosprawne, samotne bądź w podeszłym wieku i wymagają pomocy. O ich sytuacji warto poinformować Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej bądź Policję, a jeśli mamy takie możliwości osobiście możemy pomóc im w codziennych czynnościach, przynosząc im np. zakupy, lekarstwa.

Pamiętajmy - nasza właściwa reakcja i jeden wykonany telefon może uratować komuś życie.

W przypadku zauważenia koczującego bezdomnego, mieszkańcy naszego miasta mogą zgłaszać ten fakt telefonicznie pod numerami:

- 997 lub 112 – Policja;

- 986 – Straż Miejska;

- 89 522 81 12 – Dyżurny Miasta;

- 89 534 04 14 – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej;

- 89 521 04 49 – Schronisko dla bezdomnych.

Ponadto w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego od 1 listopada do dnia 31 marca funkcjonuje bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Pod numerem telefonu 800 165 320 osoby zainteresowane będą mogły uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego. Wykaz placówek pomocowych zlokalizowanych w Olsztynie i powiecie olsztyńskim znajduje się w poniższych załącznikach.

 

Kampania „Nie pomagasz dając pieniądze na ulicy” zainicjowana została w ubiegłym roku przez dzielnicową Posterunku Policji w Olsztynie, mł. asp. Dominikę Bielecką. Obecnie projekt realizowany jest w ramach Miejskiego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego – „Bezpieczny Olsztyn”. W ramach akcji rozdawane są materiały edukacyjne, które są również dostępne na stronie internetowej olsztyńskiej Komendy w zakładce „Działania profilaktyczne”. Znajdziemy na nich hasło kampanii i numery kontaktowe, pod które powinniśmy zadzwonić, gdy spotkamy osobę żebrzącą.

 

lc

  • Działania na rzecz bezdomnych
  • Działania na rzecz bezdomnych
  • Działania na rzecz bezdomnych
  • Działania na rzecz bezdomnych
  • Działania na rzecz bezdomnych
  • Działania na rzecz bezdomnych
  • Działania na rzecz bezdomnych
  • Działania na rzecz bezdomnych
  • Działania na rzecz bezdomnych
Ładowanie odtwarzacza...

Pliki do pobrania