Aktualności

Olsztyn: Zajęcia samoobrony w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

W Dniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem olsztyńska Policja zorganizowała zajęcia z samoobrony, które poprowadził policyjny instruktor z Zespołu Kadr i Szkolenia. W szkoleniu uczestniczyły podopieczne Federacji Organizacji Socjalnych (FOSa), które uczyły się podstawowych technik reagowania w sytuacji ataku napastnika. Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach długofalowego projektu "Silna Płeć".

Wczoraj (22.02.2018r.) w związku z trwającym Tygodniem Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem Komenda Miejska Policji w Olsztynie zaprosiła podopiecznych i wolontariuszy Federacji Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko – Mazurskiego FOSa do udziału w zajęciach, podczas których kursantki miały okazję poznać podstawowe techniki samoobrony. Założeniem organizatorów było dążenie do podniesienia u uczestniczek zajęć pewności siebie, zwłaszcza w sytuacjach trudnych, które mogą zdarzyć się w ich życiu.

Szybka i zdecydowana reakcja ofiary napaści może zaskoczyć napastnika, a to daje nam szansę na odparcie ataku i ucieczkę. Nauka podstawowych technik samoobrony ma również na celu zwiększenie poczucia bezpieczeństwa u uczestników zajęć – wyjaśnia Lidia Cynt z Wydziału Prewencji olsztyńskiej Komendy.

Zajęcia praktyczne poprowadził policyjny instruktor mł. asp. Rafał Czerniewski, funkcjonariusz Zespołu Kadr i Szkolenia Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie – prywatnie wieloletni zawodnik karate kyokushin. Policjantowi asystował klubowy kolega – funkcjonariusz Straży Pożarnej w Bartoszycach, str. Krystian Archacki.

Kurs rozpoczął się od rozgrzewki, po czym policyjny instruktor zaprezentował tzw. wrażliwe miejsca na ciele potencjalnego napastnika. Następnie panie uczestniczące w zajęciach uczyły się podstawowych sposobów na odparcie ataku, a poprzez różnorodne ćwiczenia i zabawy ruchowe nabywały umiejętności właściwej reakcji w sytuacji kryzysowej. Miały również możliwość przećwiczenia różnych chwytów i uderzeń, wykorzystując w tym celu manekina. Poszczególne elementy zajęć miały na celu wzbudzenie w kobietach przekonania, że są w stanie odeprzeć atak nawet silniejszego od siebie napastnika.

Bardzo ważny jest aspekt psychologiczny, żeby wzbudzić pewność siebie i wykształcić mechanizm zachowania w bardzo trudnych sytuacjach – podkreśla mł. asp. Rafał Czerniewski.

Na zakończenie zajęć na uczestniczki czekała niespodzianka – miały okazję zobaczyć profesjonalny pokaz obrony przed napastnikiem w wykonaniu prowadzących zajęcia. Panie zgodnie przyznały, że są dumne, że były szkolone przez profesjonalistów! I już nie mogą doczekać się kolejnych zajęć!

Taka okazja będzie już 12 marca... 

Wszystkich mieszkańców zachęcamy do wzięcia udziału w bezpłatnych zajęciach z samoobrony, które odbywać się będą w każdy drugi poniedziałek miesiąca o 13:30 na sali sportowej przy ul. Piłsudskiego 5. Zajęcia organizowane są w związku z realizacją przez Komendę Miejską Policji w Olsztynie projektu z zakresu profilaktyki społecznej pod nazwą "Silna Płeć". Działania te zakładają prowadzenie cyklicznych zajęć z zakresu samoobrony wraz z panelem aspektów prawnych (dot. funkcjonariuszy publicznych, przemocy w rodzinie, obrony koniecznej itp.). Uczestnicy mają równie poznać, jakiego rodzaju mechanizmy psychologiczne działają w sytuacjach kryzysowych. Adresatami projektu są grupy osób szczególnie narażone na niebezpieczeństwa wynikające z pracy w środowiskach ryzykownych tj. pracownicy socjalni, kuratorzy, asystenci rodziny, pośrednicy pracy, listonosze itp., a także osoby o obniżonym poczuciu bezpieczeństwa ze względu na swój stan psychofizyczny, tj. osoby samotne, w podeszłym wieku, czy ofiary przemocy.

Przedstawicieli podmiotów zainteresowanych współpracą prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 0 89 522 47 69. 

 

lc

  • Policyjne zajęcia z samoobrony dla kobiet
  • Policyjne zajęcia z samoobrony dla kobiet
  • Policyjne zajęcia z samoobrony dla kobiet
  • Policyjne zajęcia z samoobrony dla kobiet
  • Policyjne zajęcia z samoobrony dla kobiet
Ładowanie odtwarzacza...