Aktualności

Olsztyn: Nie bądźmy obojętni na los osób bezdomnych

Dzielnicowi z Posterunku Policji w Olsztynie wspólnie ze strażą miejską i z pracownikami socjalnymi MOPS-u przeprowadzili kontrolę miejsc przebywania osób bezdomnych Wizyta w koczowiskach jest ukierunkowana na sprawdzenie, czy tym osobom nie jest potrzebna pomoc oraz przekazanie bezdomnym informacji o funkcjonujących placówkach pomocowych. Kontrole koczowisk odbywają się cyklicznie i są organizowane w ramach projektu profilaktycznego „Nie pomagasz dając pieniądze na ulicy” zainicjowanego przez dzielnicową z PP Olsztyn asp. Dominikę Bielecką.

Zbliża się okres zimowy, to właśnie w tym okresie osoby bezdomne są najbardziej narażone na niebezpieczeństwo. Nie pozostają one jednak bez pomocy. W miarę możliwości olsztyńscy policjanci wspólnie ze strażnikami miejskimi oraz z pracownikami socjalnymi MOPS-u regularnie odwiedzają miejsca w których przebywają bezdomni. Dzielnicowa z Posterunku Policji w Olsztynie asp. Dominika Bielecka w ramach programu „Nie pomagasz dając pieniądze na ulicy” regularnie inicjuje spotkania z osobami zagrożonymi m.in. wychłodzeniem. Przedstawiciele służb docierają do osób bezdomnych, sprawdzają czy ich życie i zdrowie nie jest zagrożone i przekazują im informację o możliwości skorzystania z pomocy np. z ofert noclegowni, czy miejsc w których można zjeść ciepły posiłek.

Koczowiska osób bezdomnych z reguły znajdują się w miejscach niewidocznych na pierwszy rzut oka. Są to miejsca odosobnione do których bardzo rzadko ktoś zagląda. Dlatego funkcjonariusze starają się je systematycznie kontrolować, aby w razie potrzeby pomoc nadeszła w odpowiednim momencie. W tym celu szczegółowo przeczesywane są pustostany, ogródki działkowe piwnice czy inne miejsca w których mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy.

Nie bądźmy obojętni na osoby bezdomne – każdy może pomóc! Aby dotrzeć do jak najszerzej z informacją, że wśród nas żyją osoby, które nie mają własnego domu i mogą potrzebować pomocy policjanci z akcją profilaktyczną poszli dalej. Poza samymi zainteresowanymi problemem, funkcjonariusze postanowili dotrzeć do mieszkańców Olsztyna aby zwrócić im uwagę na to, żeby nie przechodzić obojętnie obok osób potrzebujących pomocy. W tym celu zostały opracowane materiały profilaktyczne zawierające wykaz placówek pomocowych, do których warto kierować osoby potrzebujące wsparcia.

rp