Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: „Silna Płeć” - ostatnie zajęcia z samoobrony w bieżącym roku

Kwestia zapewnienia bezpieczeństwa jest jednym z kluczowych zadań Policji. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańcom naszego regionu Wydział Prewencji wspólnie z Wydziałem Kadr i Szkolenia Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zorganizował cykliczne zajęcia z elementami samoobrony, skierowane przede wszystkim do przedstawicieli do przedstawicieli zawodów narażonych na wystąpienie sytuacji kryzysowych. Projekt „Silna Płeć” adresowany jest przede wszystkim do kobiet, którym zależy na podniesieniu poczucia własnego bezpieczeństwa. W finale tegorocznych szkoleń udział wzięły pracownice olsztyńskiego Urzędu Miasta.

Od początku roku Wydział Prewencji wspólnie z Wydziałem Kadr i Szkolenia Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie realizował zajęcia z samoobrony, które adresowane były przede wszystkim do kobiet chcących podnieść poczucie swojego bezpieczeństwa. Potocznie przyjmuje się, że kobieta to słaba płeć, lecz nie dla policjantów przeprowadzających szkolenia z technik i taktyk samoobrony. Dlatego autorzy projektu, chcąc obalić mit słabej płci nadali swojemu autorskiemu projektowi nazwę „Silna Płeć”. Zajęcia były prowadzone przez mł. asp. Rafała Czerniewskiego.

Szkolenia, które odbywały się cyklicznie od początku 2018 roku przykuwały uwagę wielu instytucji państwowych i samorządowych, których pracownice chętnie się zgłaszały i brały udział w zajęciach. Uczestniczki w trakcie zajęć nabyły takie umiejętności jak:

- zwiększenie poczucia pewności siebie;

- poszerzenie wiedzy z zakresu mechanizmów psychologicznych;

- zapoznanie z podstawowymi technikami samoobrony, w tym z niektórymi technikami obezwładniania napastnika;

- zwiększenie koordynacji ruchowej, szybkości czy refleksu;

- przybliżenie zagadnień związanych z ochroną prawną funkcjonariuszy publicznych;

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 7.64 MB)

 

Każde szkolenia uświetniały historie kobiet, które w swoim życiu zetknęły się osobiście z realnym zagrożeniem ze strony napastnika. Jak podkreślały osoby poszkodowane przez agresora, w sytuacji zagrożenia nie do końca wiedziały co mają zrobić aby wyjść z opresji bez szwanku. Dziś po wzięciu udziału w zajęcia z samoobrony wiedziałyby o wiele więcej. Dlatego uczestniczki tegorocznych zajęć już zapowiadają chęć wzięcia udziału w szkoleniach w przyszłym roku.

rp

Powrót na górę strony