Aktualności

Olsztyn: Święta coraz bliżej – uważaj na oszustów działających w sieci

Olsztyńscy policjanci apelują do mieszkańców miasta i powiatu o rozwagę i ostrożność podczas internetowego szaleństwa zakupowego. Kupowanie świątecznych prezentów powinno sprawiać radość. Bądźmy czujni, aby ten czas nie pozostawił po sobie traumatycznych doświadczeń. Przedstawiamy Wam kilka ważnych wskazówek, jak bezpiecznie kupować w Internecie.

Coraz więcej ludzi chętniej kupuje różne rzeczy w Internecie. Mimo, iż takie zakupy są wygodne, bo można ich dokonać już z domowego fotela a dostawa jest realizowana pod same drzwi, to mogą nam przysporzyć problemów. Coraz częściej zdarza się, że nie jesteśmy zadowoleni z dokonanych w Internecie zakupów. Coraz częściej zdarza się, że padamy ofiarą oszusta lub złodzieja internetowego.

Apelujemy o przemyślane zakupy! Zachowajcie rozwagę i ostrożność podczas zakupów w Internecie!

Przedstawiamy kilka porad, jak ustrzec się od internetowych oszustów:

 • Zawsze kieruj się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego;

 • Staraj się nie kupować w sieci korzystając z kafejek internetowych – takie zakupy ułatwiają utratę poufnych danych. Przy korzystaniu z własnego komputera zawsze zachowuj korespondencję ze sprzedawcą. W razie kłopotów, te informacje pozwolą policji szybko namierzyć nieuczciwego sprzedawcę.

 • Kupujmy ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.

 • Zanim ostatecznie klikniemy „kupuję”, zasięgnijmy opinii o sprzedawcy aby sprawdzić jego rzetelność.

 • Zwracajmy uwagę na to, czy sklep na swoich stronach internetowych podaje swój adres i numer telefonu – w razie wątpliwości czy pytań zawsze będziemy mogli rozwiać swoje wątpliwości.

 • Nie płaćmy kartą kredytową gdy mamy wątpliwości co do bezpiecznego połączenia z internetem. („bezpieczna strona” charakteryzuje się symbolem zamkniętej kłódki – po kliknięciu na kłódkę powinna wyświetlić się informacja potwierdzająca tożsamość strony)

 • Ważnym elementem bezpiecznych zakupów jest również sprawdzenie komentarzy o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinna wyostrzyc naszą czujność.

 • Nie korzystajmy z linków ofert sprzedaży otrzymanych e-mailem. Wejdźmy na stronę sklepu wpisując jego adres w oknie przeglądarki, pozwoli to uniknąć stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

 • Porównaj ceny towarów w kilku źródłach. Nie zawsze może to być wyjątkowa okazja.

 • Przy składaniu internetowego zamówienia nie bójmy się zadać pytania na temat dokumentacji, oprogramowania czy akcesoriów niezbędnych do prawidłowego działania urządzenia.

 • Przy odbiorze przesyłki zamówionej kurierem, zawsze możemy poprosić go o sprawdzenie paczki w jego obecności.

 • O wszelkich nieprawidłowościach budzących nasze wątpliwości zawsze możemy skorzystać z porady rzecznika praw konsumenta.

Przestrzeganie w/w zasad pozwoli nam uniknąć kłopotów. Zachowajmy czujność i dystans do przekazywanych informacji a na pewno nie padniemy kolejną ofiarą przestępstw. Nie zapominajmy również o tym, że okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla pracowników Poczty Polskiej i firm kurierskich.

rp