Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kierownictwo Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie podsumowało pracę za 2018 rok

W ubiegły piątek w Sali konferencyjnej na terenie Centrum Rekreacyjno – Sportowego Ukiel odbyła się uroczysta odprawa podsumowującą pracę olsztyńskiej jednostki za rok 2018. Komendant Miejski Policji w Olsztynie insp. Piotr Zabuski w obecności zaproszonych gości oraz szefa warmińsko – mazurskich policjantów insp. Tomasza Klimka przedstawił wyniki jednostki, które udało się osiągnąć w 2018 roku. W trakcie odprawy pożegnano pięciu policjantów odchodzących na zasłużoną emeryturę oraz dwóch funkcjonariuszy, którzy w drodze awansu opuścili olsztyńską jednostkę policji. Odprawę uświetniło przekazanie dwóch nowych radiowozów, które trafiły do wydziału prewencji oraz do wydziału zwalczającego przestępczość gospodarczą.

W piątek (22.luty.2019r.) w sali konferencyjnej na terenie Centrum Rekreacyjno – Sportowego Ukiel Komendant Miejski Policji w Olsztynie insp. Piotr Zabuski przeprowadził odprawę kadry kierowniczej podsumowującą pracę za 2018 rok. Podczas uroczystej odprawy w obecności zaproszonych gości odbyło się podsumowanie ubiegłego roku w aspekcie osobowo - organizacyjnym jednostki jak również omówione zostały wyniki jednostki w obszarze bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu. Rocznemu podsumowaniu pracy KMP w Olsztynie przyglądali się zaproszeni goście: Wicewojewoda Warmińsko - Mazurski, Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, Starosta Olsztyński, Sekretarz Urzędu Miasta Olsztyna, Prokurator Rejonowy Olsztyn Północ, Z-ca Prokuratora Rejonowego Olsztyn Południe, VICE Prezes SR w Olsztynie, Komendant Straży Miejskiej w Olsztynie, Z-ca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, Z-ca Komendanta Placówki Straży Granicznej w Olsztynie, Dyrektor WZKiOL Urzędu Miasta Olsztyna, Dyrektor Wydz. ZK Starostwa Olsztyńskiego, Kapelan KMP w Olsztynie a także kadra kierownicza Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Odpraw roczna to także doskonały moment aby podziękować policjantom odchodzącym na zasłużone emerytury jak również funkcjonariuszom olsztyńskiej jednostki, którzy w drodze awansu opuszczają mury KMP w Olsztynie.

Uroczystą odprawę rozpoczął Komendant Miejski Policji w Olsztynie insp. Piotr Zabuski, który przywitał zaproszonych gości. Na wstępie, podczas zbiórki, która odbyła się przed budynkiem sali konferencyjnej nastąpiło uroczyste przekazanie dwóch radiowozów: Toyoty i Opla, które kolejno trafią do policjantów z wydziału prewencji i funkcjonariuszy zwalczających przestępczość gospodarczą. Tradycyjnie, auta zostały przekazane po modlitwie i błogosławieństwu udzielonemu przez księdza Kapelana Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie Arkadiusza Suchowieckiego.

Po przekazaniu radiowozów nadszedł czas na roczne podsumowanie pracy olsztyńskiej jednostki. Komendant Miejski Policji w Olsztynie omówił kolejno aspekty, które dotyczyły m.in.:

STAN BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM:

Podsumowano pracę służy ruchu drogowego. Przy omawianiu wyników ruchu drogowego nie można przejść obojętnie obok stale rosnącej liczby pojazdów zarejestrowanych w naszym regionie. I tak kolejno, na terenie Olsztyna w 2018 roku było zarejestrowanych 123061 aut (więcej o 10 tysięcy niż w roku 2017) a na terenie powiatu olsztyńskiego jest zarejestrowanych 100890 aut (więcej o ponad 10 tysięcy niż w roku 2017). Szef olsztyńskich policjantów pracę ruchu drogowego ocenił na wysokim poziomie, ponieważ pomimo stale rosnącej liczby jeżdżących po naszych drogach pojazdów w 2018 roku doszło do mniejszej liczby wypadków czy kolizji drogowych jak również mniej osób zginęło czy ucierpiało w zdarzeniach drogowych. Insp. Piotr Zabuski zwrócił uwagę na fakt, że ruch drogowy zawsze będzie miał dużo pracy ponieważ mimo poprawy bezpieczeństwa liczby nadal przerażają( za strasznie, może nadal niepokoją statystyki zdarzeń drogowych): kolizje – 4725, wypadki – 459, ranni – 547, zabici- 28.

PRACA SŁUŻBY PREWENCJI:

Komenda Miejska Policji w Olsztynie nieustannie realizuje i inicjuje coraz to nowe programy profilaktyczne, których realizatorami są m.in. policjanci zespołu profilaktyki i dzielnicowi. Są to m.in. programy takie jak:

 • "Bezpieczne Ferie", "Bezpieczne Wakacje", "Bezpieczny Stok"
 • „Czy ponoszę jakieś konsekwencje” – odpowiedzialność prawna nieletnich
 • „Do źródeł wiedzy o bezpieczeństwie” – Otwarte Jednostki Policji
 • „Akademia Przedszkolaka”
 • Kino na temat”
 • „Razem tworzymy lepszy internet” – debata dotycząca bezpieczeństwa w „sieci”
 • „Przemyślane parkowanie” – konsultacje społeczne dot. nieprawidłowego parkowania
 • „Kierowca monitorowany”
 • „Błyskotliwa szkoła” – powiatowy konkurs organizowany przez KMP Olsztyn, SP Nr 30 w Olsztynie i WORD Olsztyn dot. używania elementów odblaskowych
 • „Pozytywne rodzicielstwo”
 • „Zanim będzie za późno” – kampania skierowana do rodziców uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych
 • „Nie tylko dzieci dają się nabrać” – spotkania edukacyjne ze studentami, osobami poszukującymi pracy
 • „Silna płeć” – zajęcia z samoobrony
 • "Bezpieczny senior” – działania na rzecz bezpieczeństwa seniorów. KMP w Olsztynie może się pochwalić otrzymaniem certyfikatu „Miejsce Przyjazne Seniorom”.

Potrzeba nawiązania bliskiego kontaktu ze społeczeństwem sprawiła, że olsztyńska jednostka poza stroną internetową jest również dostępna na TWITTER-ze i od niedawna uruchomiła kanał na YouTube. Udowodnione zostało, że za pomocą publikowaniu informacji na Tweeterze, które są wykorzystywane przez media lokalne i krajowe w mgnieniu oka z ostrzeżeniem docieramy do adresata, którymi są mieszkańcy i goście naszego regionu. Komendant Miejski Policji w Olsztynie zapowiedział również rozwinięcie kanału YouTub, gdzie publikowane będą m.in. spoty profilaktyczne z których będą mogły korzystać pedagodzy i nauczyciele w każdej ze szkół w naszym regionie.

PRACA SŁUŻBY KRYMINALNEJ:

W następnej kolejności przyszedł czas na analizę przestępstw kryminalnych. W ubiegłym roku olsztyńska jednostka odnotowała wzrost liczby postępowań wszczętych o 93 oraz spadek przestępstw stwierdzonych o 342. Podsumowanie pracy Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą wykazało, że dzięki wytężonej pracy funkcjonariuszy, wydziałowi udało się wykryć 1071 przestępstw co spowodowało wzrost ogólnej wykrywalności do poziomu 82,30 %. W 2018 roku, policjanci zabezpieczyli mienie o wartości 772340 zł, jednocześnie odzyskując mienie warte 716724 zł. Wydział d/w z Przestępczością Narkotykową, podczas przeszukań znalazł i zabezpieczył narkotyki o łącznej wadze ponad 16 kilogramów.

Insp. Piotr Zabuski przedstawił cele do osiągnięcia dla służby kryminalne na bieżący rok:

 • MNIEJ PRZESTĘPSTW
 • MNIEJ GROŹNYCH PRZESTĘPCÓW NA WOLNOŚCI
 • WIĘCEJ WYKRYTYCH POPEŁNIONYCH PRZESTĘPSTW
 • WIĘCEJ ZABEZPIECZONEGO MAJĄTKU SPRAWCÓW
 • WIĘCEJ ODZYSKANEGO MAJĄTKU

NIEKTÓRE ZREALIZOWANE SPRAWY KRYMINALNE

Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą

,,OSZUSTWO”

Funkcjonariusze WPG realizowali czynności w sprawie w oszustwa przy wyłudzeniu 700 szt. europalet. Sprawca przestępstwa na dowód potwierdzenia wiarygodności transakcji posłużył się podrobionym potwierdzeniem przelewu. W wyniku realizacji sprawca został zatrzymany na terenie miasta Konin. Sprawcy przedstawiono zarzuty dotyczące oszustw różnych firm, których straty sięgają blisko 50 tys. zł. Europalet zostały odzyskane.

 

 

Wydział dw. z Przestępczością Narkotykową

Funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową KMP w Olsztynie przeprowadzili realizację na terenie gminy Jonkowo podczas, której zatrzymano mężczyznę podejrzanego o uprawę konopi. Uprawa znajdowała się w specjalistycznym, ukrytym pod ziemią kontenerze. Czarnorynkowa wartość zabezpieczonego narkotyku wyniosła ok.128 000 zł. W toku przeszukań zabezpieczono 97 szt. rosnących krzewów konopi oraz susz w ilości 2547 grama.

 

 

Wydział dw. z Przestępczością p-ko Życiu i Zdrowiu

„ZABÓJSTWO”

Funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością p-ko Życiu i Zdrowiu wspólnie z funkcjonariuszami z KWP Olsztyn realizowali czynności w sprawie zabójstwa, które miało miejsce w maju 2018 r w parku przy ulicy Głowackiego w Olsztynie, gdzie został postrzelony 89-letni mężczyzna w głowę.

W wyniku czynności WYKRYWCZYCH został zebrany materiał dowodowy, który doprowadził do ustalenia i zatrzymania sprawcy przestępstwa. Okazał się nim 23-letni mieszkaniec Olsztyna.

Postępowanie prowadzi Wydział Kryminalny KWP w Olsztynie.

Wydział dw. z Przestępczością p-ko Życiu i Zdrowiu

„ZAGINIONY”

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością przeciwko Życiu i Zdrowiu prowadzili czynności w sprawie ujawnienia w dn. 10.06.2018 r w Olsztynie w jeziorze Długim zwłok mężczyzny, który posiadał ranę postrzałową głowy. Zmarły nie posiadał przy sobie dokumentów potwierdzających jego tożsamość i niczego, co mogłoby pomóc policji w identyfikacji. W sprawie przeprowadzono szereg czynności mających na celu identyfikację osoby odnalezienia broni palnej i wyjaśnienia okoliczności śmierci. Funkcjonariusze pod uwagę wzięli możliwość popełnienia samobójstwa, brakowało jednak na to dowodu, czyli broni, z której mógł paść strzał.

Zostało powołana Grupa Specjalna Płetwonurków RP, która za pomocą specjalistycznego sprzętu przeczesała dno jeziora i odnalazła pistolet, którym mężczyzna mógł targnąć się na swoje życie. Broń znajdowała się głęboko w mule, około 8 metrów od brzegu, w pobliżu miejsca, gdzie zostało znalezione ciało. W wyniku dalszych czynności ustalono tożsamość mężczyzny.

Okazał się nim mieszkaniec Szczecina, który był poszukiwany od 2017 r. jako osoba zaginiona.

Wydział dw. z Przestępczością p-ko Mieniu

,,KRADZIEŻ MOTORÓWEK”

Funkcjonariusze zwalczający przestępczość samochodową prowadzili czynności w sprawie kradzieży na terenie województwa warmińsko-mazurskiego łodzi motorowych oraz sprzętu motorowodnego. W toku czynności ustalono, że sprawcami byli trzej mieszkańcy Olsztyna, którzy skradziony towar dostarczali do pasera działającego na terenie powiatu giżyckiego.

W wyniku dalszych czynności mężczyzn zatrzymano w trakcie kradzieży łodzi motorowej o wartości 65 000 zł. Mężczyznom przedstawiono zarzuty kradzieży, kradzieży z włamaniem oraz paserstwa.

 

 

Komisariat Policji w Barczewie

„NARUSZENIE PRAW PRACOWNICZYCH”

Policjanci z KP Barczewo prowadzili postępowanie dotyczące niewywiązywania się z obowiązku odprowadzania składek pracowniczych. Po szczegółowej analizie zebranego materiału ustalono, iż przedsiębiorca od 2010 r nie odprowadzał obowiązkowych składek na rzecz zatrudnionych osób.

Dla podejrzanego przedsiębiorcy przedstawiono łącznie 77 zarzutów.

Komisariat Policji w Biskupcu

„WŁAMANIA DO OBIEKTÓW HANDLOWYCH”

Funkcjonariusze Policji z KP Biskupiec dokonali zatrzymania sprawców podejrzanych o dokonanie szeregu włamań do obiektów handlowych. W toku przeszukania zabezpieczono biżuterię o łącznej wartości 220 654 zł, elektronarzędzia i inne mienie o łącznej wartości ok. 30 000 zł oraz amunicję w ilości 59 szt.

 

 


Komisariat Policji w Olsztynku

Olsztynek. Makabryczne odkrycie. W lesie wykopano ludzki szkielet zawinięty w worek.

Policjanci z Olsztynka odkryli zakopany w lesie szkielet człowieka. Zdaniem śledczych to zwłoki mężczyzny, po którym ślad zaginął ponad 20 lat temu. Funkcjonariusze podejrzewają morderstwo.

Policja znalazła szczątki mężczyzny zaginionego 20 lat temu.

Syn konkubiny podejrzewany o zabójstwo

 

 


Komisariat Policji w Dobrym Mieście

„PODPALENIA”

W wyniku działań operacyjnych i dochodzeniowo-śledczych funkcjonariusze KP Dobre Miasto ustalili sprawcę szeregu podpaleń zabudowań gospodarczych oraz balotów z sianem w gminie Świątki w wyniku czego powstały straty na kwotę ponad 120.000zł. Do podpaleń dochodziło w okresie od sierpnia 2017r. do lutego 2018r. Sprawca został zatrzymany.

 

 

Jednym z głównych punktów odprawy było podkreślenie doskonałej współpracy z samorządowcami, którzy nie szczędzili w roku ubiegłym środków finansowych na zakup nowych środków transportu. Łączna suma środków finansowych pozyskanych z samorządów wyniosła 824 880,00 zł do której należy doliczyć pieniądze w kwocie 720 tys. zł przekazane przez Komendę Główną Policji. Dzięki takiemu wsparciu wszystkie lokalne jednostki policji w naszym regionie zostały doposażone w nowoczesne radiowozy. A były to m.in.: volkswageny transportery, osobowe ople w tym z napędem 4x4, hyundaie oraz bmw wyposażone w wideorejestrator z przeznaczeniem do ruchu drogowego. Jedna z kluczowych ubiegłorocznych inwestycji dotyczyła modernizacji nowego Posterunku Policji w Kolnie, która objęła przebudowę oraz wyposażenie obiektu w niezbędny sprzęt.

W CZASIE ODPRAWY Komendant Wojewódzki , K-nt Miejski , także Starosta i Sekretarz UM oraz koleżanki i koledzy z jednostki podziękowali wieloletnim policjantom odchodzącym na zasłużoną emeryturę. Gromkimi brawami podziękowano za służbę: podinsp. Jolancie Głębockiej – Ostrówka ekspertowi Zespołu ds. Dyscyplinarnych Skarg i Wniosków KMP w Olsztynie, podinsp. Andrzejowi Bohdanowiczowi – naczelnikowi Wydziału Interwencyjnego i Sztabu Policji KMP w Olsztynie, nadkom. Pawłowi Delikat – kierownikowi Referatu Prewencji Komisariatu Policji w Biskupcu, nadkom. Zbigniewowi Olszewskiemu – kierownikowi Referatu Dochodzeniowo – Śledczego i Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu KMP w Olsztynie oraz asp. szt. Januszowi Klepackiemu – dyżurnemu Zespołu Dyżurnych Wydziału Interwencyjnego i Sztabu Policji KMP w Olsztynie. Z kolegami z olsztyńskiej jednostki pożegnał się również podkom. Marcin Buchholz, który zdecydował się na kontynuowanie policyjnej drogi w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.

Niemała niespodzianką było zaproszenie na środek sali naczelnika i jego zastępcę z Wydziału Ruchu Drogowego. Obaj naczelnicy zostali wyróżnieni awansem w stopniu z komisarza na nadkomisarza policji. Nagroda to wynik ich zaangażowania w pracę oraz wyniki osiągnięte przez kierowany przez nich wydział ruchu drogowego, co przełożyło się na poprawę bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg w naszym regionie i doprowadziło do zmniejszenia liczby kolizji, wypadków, rannych i osób, które zginęły w zdarzeniach drogowych.

Na zakończenie odprawy głos zabrali zaproszeni goście, z którymi olsztyńska policja współpracuje na co dzień. Padły słowa uznania za nakład pracy włożony w poprawę bezpieczeństwa, który jest realnie odczuwany przez mieszkańców i gości przebywających na terenie miasta oraz powiatu olsztyńskiego. Odprawa zakończyła się przemówieniem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie insp. Tomasza Klimka, który podziękował wszystkim policjantom i pracownikom cywilnym, za wykonaną pracę w ubiegłym roku i jej efekty.

rp

Powrót na górę strony