Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

I Wojewódzka Spartakiada Klas Mundurowych już za nami!

Pierwsza Otwarta Wojewódzka Spartakiada Klas Mundurowych za nami. Organizatorom przyświecały takie cele jak upowszechnienie wśród młodych ludzi strzelectwa i sportów proobronnych, zachęcenie młodzieży szkolnej do wybrania ścieżki zawodowej związanej z formacjami umundurowanymi i zapewnienie uczniom klas mundurowych niezapomnianych wrażeń. Rywalizacja była zacięta i po całodniowych zmaganiach poznaliśmy zwycięzców.

W miniony piątek (05.04.2019) odbyła się I Otwarta Wojewódzka Spartakiada Klas Mundurowych.

Do rywalizacji o podium doszło na strzelnicy Polskiego Związku Łowieckiego przy ul. Cietrzewiej w Olsztynie. Impreza została zorganizowana m.in. w celu uczczenia setnej rocznicy powstania Policji Państwowej, a jej inicjatorami byli: Komendant Miejski Policji w Olsztynie insp. Piotr Zabuski, D-ca 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Mirosław Bryś oraz Jacek Synakiewicz - Prezes Kwidzyńskiego Stowarzyszenia Sportowo – Kolekcjonerskiego „Gward”.

Organizatorzy pragną podziękować współorganizatorom, sponsorom i wszystkim, którzy pomogli w tym, aby do zawodów doszło. Słowa podziękowania należą się m.in.: Zarządowi Okręgowemu Polskiego Związku Łowieckiego w Olsztynie, a szczególnie Łowczemu Okregowemu Romualdowi Amborskiemu za udostępnienie obiektu strzelnicy i zapewnienie dodatkowych atrakcji, w postaci strzelania do rzutek, pieczonego dzika dla wszystkich uczestników zawodów oraz za przygotowanie nagród rzeczowych dla trzech najlepszych strzelców spartakiady. Przewodniczącemu NSZZ policjantów przy komendzie Miejskiej policji w Olsztynie asp. szt. Mariuszowi Szandrowskiemu za ogromny wkład w organizację zawodów i zapewnieniu nagród. Wyrazy uznania za wsparcie jakie włożyli w organizację imprezy należą się także m.in. Warmińsko-Mazurskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu, GSU - Stowarzyszeniu Ubezpieczonych z siedzibą w Gliwicach, Warmińsko-Mazurskiemu Stowarzyszeniu na rzecz Bezpieczeństwa, Towarzystwu Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta Oddział w Olsztynie.

Organizatorzy spartakiady przygotowując zawody chcieli w ten sposób uczcić 100. rocznicy powstania Policji Państwowej. Wśród celów imprezy znalazło się m.in. kształtowanie i umacnianie wśród młodego pokolenia, zwłaszcza wśród młodzieży klas mundurowych, obywatelskiej postawy wobec spraw bezpieczeństwa i obronności Rzeczpospolitej Polskiej. Wyrabianie i utrwalanie wśród młodego pokolenia Polaków pożądanych zainteresowań, nawyków i umiejętności ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa i obronności Państwa oraz przydatnych w przygotowaniu społeczeństwa do zapobiegania i ewentualnego zwalczania zagrożeń okresu pokoju, jakimi są stany kryzysowe państwa. Upowszechnianiu kultury fizycznej, rozwoju dyscyplin sportu, w tym sportu strzeleckiego i sportów proobronnych. Przybliżenie młodemu pokoleniu służby w Policji i Wojskach Obrony Terytorialnej - promowanie służby w formacjach mundurowych w tym zachęcenie młodzieży do służby w Policji. Wyłonienie najlepszych drużyn oraz zawodników.

Imprezę otworzył strzałem z repliki zabytkowej armaty Wojewoda Warmińsko - Mazurski Artur Chojecki, który życzył uczestnikom wielu sukcesów w sportowych zmaganiach.

Do rywalizacji sportowej zgłosiło się 12 pięcioosobowych drużyn z województwa warmińsko - mazurskiego oraz 3 drużyny z województwa pomorskiego i jedna reprezentacja z województwa kujawsko-pomorskiego. Organizatorzy spartakiady w swoich wystąpieniach podkreślali że z regionalnej imprezy nabrała ona ogólnopolskiego zasięgu. Łącznie na start stanęło 80 zawodników, którzy mogli sprawdzić swoje umiejętności w następujących konkurencjach:

 • Strzelanie z karabinka sportowego kbks 50 metrów,
 • Strzelanie z pistoletu sportowego kbks 25 metrów,
 • Rzut granatem,
 • Rzut w dal piłką lekarską,
 • Skłony tułowia,
 • Pierwsza pomoc medyczna.

Organizatorzy imprezy zapewnili młodzieży wiele dodatkowych atrakcji, a były to między innymi:pokaz sprzętu policyjnego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie (videorajstrator, quady, pojazd specjalistyczny RD, motocykle, namiot techników daktyloskopii), pokaz tresury psa służbowego, stoisko promocyjne 4. Warmińsko - Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Olsztynie, pokaz kolekcji broni KSSK "Gward" w Kwidzynie, strzelanie ze strzelb do rzutek dla wszystkich uczestników organizowane przez Zarząd Okręgowy PZŁ w Olsztynie, pokaz sprzętu Muzeum Techniki Wojskowej „Ziołowa Dolina”, policyjne stoiska promocyjne, symulator dachowania pojazdu udostępniony przez WORD Olsztyn oraz smaczna wojskowa grochówka.

Na wielkie brawa za włożoną pracę zasługują zasługują również osoby, które charytatywnie włączyły się w zapewnienie młodzieży wrażeń i wspomnień na najwyższym poziomie. Swoimi umiejętnościami z młodzieżą podzielili się wolontariusze Polskiego czerwonego Krzyża z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Okręgowego. Na tych ludzi zawsze można liczyć! Wolontariusze PCK czynnie  uczestniczą w policyjnych działaniach zarówno poszukiwawczych jak i profilaktycznych, jest to grupa osób, która swoją pasją do niesienia pomocy i ratowania ludzkiego życia zarażała w tym przypadku pozytywną energią uczestników i gości spartakiady. 

Kulminacyjnym momentem imprezy była inscenizacja dynamicznego zatrzymania pojazdu, którym poruszał się niebezpieczny przestępca, zaprezentowana przez Zespół Wywiadowczy Ogniwa Patrolowego KMP w Olsztynie pod przewodnictwem instruktora taktyk i technik interwencji Zespołu Kadr i Szkolenia KMP w Olsztynie mł. asp Rafała Czerniewskiego. Po tej inscenizacji zaprezentowanej przez olsztyńskich policjantów, funkcjonariusze zostali nagrodzeni gromkimi brawami przyszedł czas na wręczenie nagród.

Wyniki zawodów:

Ranking drużynowy:

1. Zespół Szkół w Górowie Iławeckim - 1115,1 pkt
2. Zespół Szkół Budowlanych w Braniewie - 957,6 pkt
3. Liceum Ogólnokształcące CN-B im.Cichociemnych w Olsztynie - 921,5 pkt
4. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Orzyszu - 893,7 pkt

Ranking drużynowy OPEN:

1. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof E. Chroboczka w Szubinie - 873,5 pkt
2. Sportowe Liceum Ogólnokształcące w Kwidzynie - 872 pkt
2. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kwidzynie - 831,5 pkt
4. Zespół Szkół im. Cypriana Kamila Norwida w Dzierzgoniu - 652,1 pkt

Ranking indywidualny:

1. Jakub Gobis (ZS Górowo Iławeckie) - 317 pkt
2. Jakub Skibniewski (ZSZ Ostróda) - 298,6 pkt
3. Jakub Szydlik (ZS Górowo Iławeckie) - 286,1 pkt
4. Michał Chyczewski (LO CN-B Olsztyn) - 284,5 pkt

Ranking indywidualny kobiet:

1. Angelika Wąsewicz (ZS Górowo Iławeckie) - 279,5 pkt
2. Wiktoria Sadowska (LO CN-B Olsztyn) - 266,5 pkt
3. Paulina Goraj (ZSO 2 Kwidzyn) - 257,5 pkt
4. Anna Horak (ZSB Braniewo) - 250 pkt

Nagroda specjalna PZŁ ZO Olsztyn:


1. Adam Łoś (LO CEM WSFiZ Ełk) - 86,1 pkt
2. Jakub Skibniewski (ZSZ Ostróda) - 86 pkt
3. Igor Niewiadomski (ZSB Braniewo) - 82 pkt
4. Damian Kruciński (ZS Dzierzgoń) - 81,1 pkt

Nad zapewnieniem bezpieczeństwa oraz nad sprawnym przeprowadzeniem poszczególnych konkurencji czuwał sędzia główny kom. Tomasz Okorski – przedstawiciel Zespołu Kadr i Szkolenia KMP w Olsztynie. Łącznie z organizatorami i osobami odwiedzającymi, na imprezie było ponad 160 osób. Bez względu na zajęte miejsce dla gości oraz uczestników spartakiady czekała jeszcze jedna niespodzianka – pieczony dzik ufundowany przez Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego, którego przedstawicielem był Łowczy Okręgowy Pan Romuald Amborski.

(rp/tm)

 • Komendant Miejski Policji w Olsztynie w trakcie wywiadu do Radia Olsztyn
  Komendant Miejski Policji w Olsztynie
 • Policyjny radiowóz nieoznakowany, tzw. wideorejestrator (auto koloru czarnego), z włączonymi sygnałami świetlnymi.
  BMW - wideorejestrator
 • Uroczystość rozpoczęcia imprezy, przemowa organizatorów.
  Spartakiada 2019
 • Uczestnicy imprezy, klasy mundurowe - zawodnicy
  Uczestnicy Spartakiady - klasy mundurowe
 • Uroczysty meldunek złożony przez kom. Tomasza Okorskiego złożony Komendantowi Miejskiemu Policji w Olsztynie insp. Piotrowi Zabuskiemu
  Meldunek Zespołu Kadr i Szkolenia
 • Spartakiada 2019 - klasy mundurowe przed rozpoczęciem zawodów
  Spartakiada 2019
 • Zakończenie Spartakiady - zakończenie imprezy - wręczenie nagród
  Zakończenie Spartakiady - wyniki
Powrót na górę strony