Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bądź odpowiedzialnym sprzedawcą!

W 2018 roku Policja zatrzymała na warmińsko-mazurskich drogach 256 nietrzeźwych kierowców. Niestety, pomimo licznych apeli, liczba śmiałków jazdy na tzw. „podwójnym gazie” nadal zatrważa. Policjanci apelują szczególnie do sprzedawców i osób postronnych o zakaz udostępniania wysokoprocentowych trunków osobom nieodpowiedzialnym i nieletnim. W związku z tym, Policja nadal będzie prowadzić kampanie edukacyjne oraz wzmożone kontrole ruchu drogowego. Sprzedawco! – Twoja stanowcza postawa jest w stanie zapobiec niejednej życiowej tragedii.

Alkohol vs kierowca

Od wielu lat, alkohol jest jednym z głównych przyczyn z powodu których dochodzi do wypadków drogowych. Skutki nieodpowiedzialnego kierowcy, który zanim wsiadł za kierownicę sięgał po alkohol są nieodwracalne i odczuwalne przez całe życie. Z powodu lekkomyślnych decyzji i braku wyobraźni cierpi nie tylko ten, kto zdecydował się na jazdę na tzw. „podwójnym gazie” ale również wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, rodzina czy znajomi.

Piłeś? Nie jedź!

Kierowco! Decydując się na jazdę po alkoholu narażasz na niebezpieczeństwo nie tylko siebie ale i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Bardzo często, osoby, które nie mają nic wspólnego z decyzją kierowcy decydującego się na jazdę na tzw. „podwójnym gazie” płacą wysoką cenę w postaci utraty zdrowia a nawet życia.

Alkohol vs nieletni

Alkohol to trunek negatywnie wpływający na wszystkie procesy związane z prawidłowym rozwojem i edukacją młodego człowieka. Gdy po alkohol sięga osoba nieletnia, zawsze na jej drodze stoi SPRZEDAWCA, który ma możliwość zapobiec demoralizacji nieletnich już w pierwszej fazie jej rozwoju. Bądź odpowiedzialnym sprzedawcą!

Udostępnienie alkoholu nieletniemu niesie za sobą poza odpowiedzialnością karną dotkliwe konsekwencje! Mogą to być m.in.:

  • wypadki/zdarzenia i wiążące się z nimi trwałe kalectwo a nawet śmierć;
  • przestępstwa/wykroczenia – większość jest popełniana pod wpływem alkoholu (rozbój, gwałt, morderstwa …);
  • zwiększenie ryzyka na stanie się ofiarą przestępstwa;
  • zwiększa się ryzyko używania innych środków psychoaktywnych (nikotyna, narkotyki, dopalacze);
  • kłopoty z prawem, akty wandalizmu;
  • utonięcia podczas kąpieli;
  • samobójstwa.

SPRZEDAŻ I PODAWANIE NAPOJÓW ALKOHOLOWYCH NIEPEŁNOLETNIM JEST ZABRONIONA!

(zakaz reguluje ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi)

Art. 15. 1. Zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych:

1) osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości;

2) osobom do lat 18;

3) na kredyt lub pod zastaw.

2. W przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy.

Art. 43. 1. Kto sprzedaje lub podaje napoje alkoholowe w wypadkach, kiedy jest to zabronione, albo bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, podlega grzywnie.

2. Tej samej karze podlega kierownik zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopełnia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia w tym zakładzie przestępstwa określonego w ust. 1.

3. W razie popełnienia przestępstwa określonego w ust. 1 albo 2 można orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy, można także orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży lub podawaniu napojów alkoholowych.

4. Orzekanie w sprawach o przestępstwa określone w ust. 1 i 2 następuje na podstawie przepisów o postępowaniu karnym.

Z powyższego zapisu wynika, że ustawa o wychowaniu w trzeźwości przewiduje dwie sankcje w przypadku stwierdzenia złamania zakazu sprzedaży alkoholu osobom nieletnim. Jedna z nich to sankcja administracyjno- prawna polegająca na cofnięciu zezwolenia na sprzedaż alkoholu na drodze administracyjnej. Druga jest uruchamiana na podstawie przepisów karnych i dotyczy orzeczenia kary za popełnione przestępstwo, tzn. sprzedaż alkoholu nieletnim.

Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa! Razem zadbajmy o to, aby alkohol nie trafił w ręce nieletnich oraz osób, które planują wsiąść za kierownicę. Stawka ryzyka jest zbyt wysoka – poświęcenie zdrowia a w niektórych przypadkach nawet życia nie jest tego warte.

rp

Powrót na górę strony