Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Wizyty policjantów na obozach harcerskich

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie spotkali się z uczestnikami obozów zlokalizowanych na terenie gminy Olsztynek oraz gminy Purda. Spotkania miały charakter profilaktyczny. Funkcjonariusze przypominali wypoczywającej młodzieży najważniejsze zasady bezpieczeństwa, wspólnie z harcerzami omówili zasady zachowania się nad wodą i terenach przywodnych, jak również przybliżyli zagrożenia, z jakimi mogą mieć do czynienia podczas pieszych wycieczek i pobytu w lesie.

Bezpieczeństwo dzieci wypoczywających podczas wakacji jest priorytetem działań Policji. Obozy harcerskie organizowane pod namiotami na terenach leśnych są atrakcyjną, ale też i specyficzną formą wypoczynku, która może się wiązać z różnego rodzaju zagrożeniami, dlatego warto pamiętać, że odpoczynek na łonie natury wymaga od nas zachowania szczególnej ostrożności i rozwagi. Dlatego policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie spotkali się dziś z uczestnikami obozów zlokalizowanych na terenie gminy Olsztynek oraz gminy Purda.

 

Spotkania miały charakter profilaktyczny. Funkcjonariusze przypominali wypoczywającej młodzieży najważniejsze zasady bezpieczeństwa, wspólnie z harcerzami omówili zasady zachowania się nad wodą i terenach przywodnych, jak również przybliżyli zagrożenia, z jakimi mogą mieć do czynienia podczas pieszych wycieczek i pobytu w lesie.


W trakcie wizytacji prowadzone były również rozmowy z osobami odpowiedzialnymi za organizację wypoczynku. Omówiono procedury postępowania w sytuacjach kryzysowych i przypomniano numery alarmowe pod które należy dzwonić w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia.   
Na bezpieczeństwo uczestników obozów ma wpływ wiele czynników, jednym z najważniejszych jest pogoda. Możliwe wystąpienie gwałtownych burz, silnego wiatru czy opadów deszczu może nieść ze sobą niebezpieczeństwo.


Jak zachować się w takim przypadku? Oto kilka rad:
O ile to możliwe, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości:
1. Nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny.
2. Unikajmy otwartej przestrzeni. Wykorzystajmy jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie mamy możliwości takiego ukrycia się, wykorzystajmy zagłębienia terenu (rów, głęboki dół).
3. Odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy.
4. Wyjdźmy natychmiast z wody.
5. Unikajmy używania telefonu komórkowego. Najlepiej go wyłączmy.

 

Powrót na górę strony