Zabezpiecz swój rower przed kradzieżą - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Olsztynie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpiecz swój rower przed kradzieżą

Pomimo, iż sezon rowery zbliża się ku końcowi, to w dalszym ciągu dochodzi do kradzieży jednośladów. Tylko wczoraj w Olsztynie policjanci odnotowali dwa tego typu zdarzenia. Chcąc zapobiec utracie roweru, warto go odpowiednio zabezpieczyć. Należy również unikać sytuacji, w której nasz jednoślad pozostawiony będzie, choćby na chwilę, bez odpowiedniej ochrony np. na klatce schodowej, przy sklepie czy w rejonie szkół.

Wczoraj (30.09.2019) olsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie o kradzieży roweru. Jak się okazało nieznany sprawca ukradł jednoślad pozostawiony bez żadnych zabezpieczeń przed budynkiem szkoły. Podobna sytuacja miała miejsce również na jednym z olsztyńskich osiedli, gdzie skradziono rower, który był przypięty linką do drzewa. Okoliczności obu zdarzeń są wyjaśnianie przez policjantów.

Pamiętajmy, że to my sami w pierwszej kolejności jesteśmy odpowiedzialni za prawidłowe zabezpieczenie naszego mienia. Jak pokazuje policyjna praktyka w wielu przypadkach osoba zawiadamiająca o kradzieży tłumaczy funkcjonariuszom, że zostawiła go „na chwilę” pod sklepem, urzędem, przed własnym blokiem czy na klatce schodowej. Niezabezpieczone właściwie rowery giną też spod szkół, a nawet z terenu własnych posesji. Powiedzenie „okazja czyni złodzieja” w tym wypadku bardzo się potwierdza. Aby ustrzec się od takich zdarzeń i w dużym stopniu ograniczyć ich ryzyko, należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu swojego jednośladu.

Pamiętajmy!!

  • Nie zostawiajmy naszych rowerów nawet na chwile bez nadzoru i właściwego zabezpieczenia. Uczulmy w tej kwestii również nasze pociechy, które pozostawiają swoje jednoślady pod budynkami szkół czy sklepów;
  • stosujmy profesjonalne blokady. Pamiętajmy, że skuteczniejsze są dwa zabezpieczenia niż jedno. Im więcej czasu zajmie złodziejowi pokonanie naszych blokad, tym zmniejsza się ryzyko, że stracimy nasz rower. Warto również pamiętać, że linka zabezpieczająca powinna trzymać ramę z kołem, a nie tylko koło.
  • zostawiając nasz jednoślad na balkonie czy klatce schodowej przypnijmy go do elementów na stale przytwierdzonych do ściany, ale przede wszystkich zastanówmy się, czy jest to rzeczywiście dobrze zabezpieczone miejsce;
  • zapiszmy numer ramy oraz inne numery nabite na rowerze, a także zróbmy zdjęcie. W przypadku kradzieży przekażmy te dane policjantom, które ułatwią uzyskanie jednośladów.

Przypominamy również, że naszej stronie internetowej od dłuższego czasu widnieją rowery, które zostały odzyskane, ale ich właściciele nie zostali ustaleni.

Link: http://olsztyn.policja.gov.pl/o02/rzeczy-odzyskane/rowery/29617,Rowery-odzyskane-przez-policjantow.html

(aj)